U pripremi je i “Crveni patuljak”: Uspješno lansiranje prve rakete Ubera za svemir

Kompanija bluShift Aerospace želi postati poput Ubera za svemirske letove jer bi njihove rakete trebale omogućiti jeftin (za svemirske pojmove) i jednostavan način lansiranja tereta u svemir.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 01.02.2021. / 15:17 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Na sličan način na koji je Uber uveo potpunu revoluciju na tržište usluga taksi-prijevoza, kompanija bluShift Aerospace namjerava promijeniti način slanja lakšeg tereta i manjih satelita u svemir. Svoju ideju, prigodno, nazivaju Uberom za svemir i napadaju dio tržišta koji nije pokriven. Naime, trenutačno se u svemir ne isplati slati samo pojedinačne satelite ili nekakvu manju opremu jer je slanje skupo, no šef bluShift Aerospacea vjeruje kako ima dobitnu formulu s kojom želi omogućiti slanje malih satelita i opreme u orbitu.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Slika nije dostupna NASA bi mogla dobiti ozbiljnu konkurenciju: Rusija nastavlja razgovore s Kinom o zajedničkoj bazi na Mjesecu

Njegova je kompanija jučer izvela uspješno lansiranje rakete Stardust 1.0 s kojom želi krenuti u osvajanje svemira. Prvi let uspio je baš onako kako su u kompaniji zamislili - raketa je ostvarila visinu od nešto više od 1200 metara, nakon čega je krenulo spuštanje, uz otvaranje padobrana. U planu su još dva lansiranja, a sa svakim lansiranjem rakete bi trebale osvojiti veće visine i zaputiti se bliže orbiti.

Ono po čemu se rakete bluShift Aerospacea razlikuju od konkurencije jest - gorivo. Naime, pogoni je biogorivo za koje osnivač i prvi čovjek kompanije Sascha Deri kaže da se može iskoristiti s farmi diljem SAD-a.

Želimo dokazati da se gorivo dobiveno iz bioloških izvora može koristiti jednako dobro, ako ne i bolje u nekim slučajevima, u odnosu na tradicionalno gorivo koje se koristi za pokretanje raketa i slanja tereta u svemir. Naglasio je dvije velike prednosti u odnosu na tradicionalno gorivo, a to su niža cijena te činjenica da biogorivo nije toksično.

Svemir Misije na Mars i pripreme za povratak na Mjesec: Nova godina donosi brojna svemirska uzbuđenja

Raketa koju su testirali malih je dimenzija (šest metara) i teška je oko 250 kg, a može prenositi samo do 8 kg tereta. Za njeno polijetanje nije potrebna napredna i skupa infrastruktura kao za velike rakete, a kada tome dodamo i spomenuto jeftinije gorivo, jasno je zašto je njeno lansiranje puno jeftinije. Nakon dva dodatna testiranja, Deri planira u orbitu poslati i snažniju orbitalnu raketu koju su nazvali “Crveni patuljak” (Red Dwarf) koja će moći nositi male satelite težine do 30 kg. U uslugama Ubera za svemir moći će uživati istraživači, studenti i kompanije koje će jeftinije i češće moći testirati svoje proizvode u svemiru te slati male satelite.

Izvor: Space.com

 

Vezane vijesti