Umjetna inteligencija "otkrila" lijek za samo 21 dan, a ljudima je za isto trebalo 8 godina

Zanimljivo je kako je cijeli proces (od početka projekta do potvrde valjanosti predloženog lijeka) trajao samo 46 dana i stajao tek 150 tisuća dolara.

Martina Čizmić | 03.09.2019. / 13:13 komentari
Umjetna inteligencija, ilustracija (Foto: Getty images)

Hoćemo li u budućnosti godine i godine medicinskih istraživanja zamijeniti s tek nekoliko tjedana? Čini se da bi se baš to moglo dogoditi, i to zahvaljujući umjetnoj inteligenciji.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

Naime, Insilico Medicine, startup iz Hong Konga, objavio je istraživanje u kojem je pokazao kako je moguće uspješno upotrijebiti sustav za duboko učenje u medicinskom istraživanju.

Njihov sustav GENTRL (generative tensorial reinforcement learning) koristio je umjetnu inteligenciju i vizualizaciju pomoću umjetne inteligencije te je uspio u samo 21 dan pronaći šest obećavajućih lijekova za fibrozu, od kojih se jedan pokazao obećavajućim i tijekom testiranja na miševima.

Zanimljivo je kako je cijeli proces (od početka projekta do potvrde valjanosti predloženog lijeka) trajao samo 46 dana i stajao tek 150 tisuća dolara. Konvencionalnim metodama, timu u Njemačkoj koji radi na pronalasku lijeka za istu bolest, za isti rezultat trebalo je više od 8 godina istraživanja i milijuni dolara.

Iako je pred GENTRL-om i Insilico Medicinom još dug put do eventualno funkcionalnog lijeka za liječenje fibroze, činjenica da su u samo nekoliko tjedana postigli isto što i grupa znanstvenika u istraživačkom laboratoriju nakon 8 godina, ulijeva nadu da bi u budućnosti, zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, mogli brže (i jeftinije) dolaziti do učinkovitijih lijekova za različite bolesti.

Usporedba simulacije dvaju modela Prva AI simulacija svemira toliko je brza i precizna da ni znanstvenici ne znaju kako radi

 

Vezane vijesti