VIDEO Astronomi otkrili neke od tajni "međuzvjezdanog posjetitelja" koje ga čine još zanimljivijim

Rijetki drevni komet iz najstarijeg dijela Mliječne staze ušao je u Sunčev sustav, pružajući znanstvenicima uvid u davnu, zaboravljenu prošlost naše galaksije.

Branimir Vorša | 10.07.2025. / 12:00 komentari
3I/ATLAS
3I/ATLAS (Foto: European Southern Observatory (ESO)/Youtube)

Po tek treći put u zabilježenoj povijesti, astronomi su identificirali objekt iz međuzvjezdanog prostora koji ulazi u naš Sunčev sustav. No, za razliku od prethodna dva, ovaj najnoviji posjetitelj potječe iz regije s radikalno drugačijom kozmičkom poviješću.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Neobičan bljesak na Saturnu Znanstvenici se nadaju FOTO Je li djelatnik NASA-e i astronom amater prvi put dosad zabilježio neuhvatljivi događaj na Saturnu? Sustav protuzračne obrane Patriot u Ukrajini Američki stručnjaci upozoravaju Ovaj američki sustav protuzračne obrane postao je top-oružje, ali i top-meta za Ruse

Dana 1. srpnja 2025., astronomi su otkrili komet 3I/ATLAS, sada potvrđen kao treći poznati međuzvjezdani objekt nakon Oumuamue (2017. godina) i 2I/Borisova (2019. godina). Komet, koji se kreće brzinom od 57 kilometara u sekundi, svoj će najbliži prolaz Suncu imati u listopadu 2025. godine, kada će proći tik unutar Marsove orbite prije nego ponovno napusti Sunčev sustav.

S procijenjenom veličinom između 10 i 20 kilometara u promjeru, 3I/ATLAS ima prepoznatljiv vizualni izgled, odnosno jezgru plavičaste nijanse i komparativno crveniju komu, što se razlikuje od kometa koji potječu iz našeg Sunčevog sustava.

Tim znanstvenika pod vodstvom astrofizičara Matthewa Hopkinsa sa Sveučilišta Oxford brzo je primijenio model populacije međuzvjezdanih objekata Ōtautahi-Oxford kako bi utvrdio podrijetlo kometa 3I/ATLAS. Taj model, koji su zajednički razvili znanstvenici iz Velike Britanije i Novog Zelanda, koristi podatke iz svemirskog opservatorija Gaia, zajedno s kemijskim i kinematičkim simulacijama Mliječne staze, kako bi se rekonstruirali putevi međuzvjezdanih objekata.

Najstariji svemirski objekt ikad viđen u Sunčevom sustavu?

Analiza sugerira da 3I/ATLAS potječe iz debele galaktičke ploče Mliječne staze, odnosno slabije naseljenog i starijeg područja zvijezda smještenog iznad i ispod tanke ploče u kojoj se nalazi i Sunce. Vjeruje se da debele ploče sadrže zvijezde starije od 10 milijardi godina, u suprotnosti s našim Sunčevim sustavom koji je star 4,6 milijardi godina.

Prema studiji podnesenoj na objavu časopisu The Astrophysical Journal Letters i dostupnoj na repozitoriju arXiv, 3I/ATLAS mogao bi biti star između 7,6 i 14 milijardi godina. To znači da se formirao znatno prije nastanka našeg Sunca, što ga potencijalno čini jednim od najstarijih objekata ikad opaženih u Sunčevom sustavu.

Istraživanje jasno razlikuje 3I/ATLAS od prethodnih međuzvjezdanih objekata.

Isključujemo mogućnost da 3I/ATLAS dolazi iz iste zvijezde ili istog klastera kao 1I ili 2I, ali brzina nam govori o njegovu podrijetlu. On pripada debeloj ploči Mliječne staze i prvi je međuzvjezdani objekt opažen iz tog područja, navode autori studije.

Izvor: Science Alert

 

Vezane vijesti