VIDEO Obrok postao modni detalj? Pogledajte snimku hobotnice koja jaše morskog psa

Plijen koji koristi svojeg grabežljivca kao prijevoz? Upravo takav događaj snimljen je na Novom Zelandu.

Branimir Vorša | 24.03.2025. / 10:11 komentari
Hobotnica jaše morskog psa
Hobotnica jaše morskog psa (Foto: University of Auckland - Website video repository/Youtube)

Nevjerojatna scena odigrala se u blizini novozelandskog otoka Kawau u zaljevu Hauraki, gdje je uočena hobotnica kako jaše na leđima kratkoperajnog mako morskog psa. Sveučilište u Aucklandu (UoA) snimilo je ono što je opisalo kao doista misteriozan prizor.

tri vijesti o kojima se priča Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote Samsung Galaxy S25 serija - 11 Nakon Britanaca, pozvali i Amerikance Iz Samsunga pozvali korisnike na aktivaciju važne opcije na telefonima

Ženka kita ubojice Tahlequah (J35) i njen mladunac Priča koja slama srce: 2018. plivala je sa svojim mrtvim mladuncem 17 dana, a sad se to opet ponavlja

Riječ je o prizoru koji se dogodio u prosincu 2023. godine tijekom istraživačke misije u potrazi za hranilištima morskih pasa. Znanstvenici su isprva primijetili peraju kratkoperajnog makoa prije nego što su uočili narančasti oblik koji mu je prianjao na leđa. Snimka drona potvrdila je da je bila riječ o hobotnici.

Profesorica Rochelle Constantine, koja je svjedočila događaju, rekla je da ih je tim ostao promatrati deset minuta prije nego što je otišao.

Hobotnica je imala prilično uzbudljivo iskustvo s obzirom na to da ta najbrža vrsta morskog psa na svijetu može doseći brzinu od 50 km/h, rekla je.

Ta snimljena interakcija neobična je jer te vrste nastanjuju različite oceanske zone. Hobotnice obično žive uz morsko dno te izbjegavaju otvorene vode, gdje se povećava rizik od izlaganja grabežljivcima. S druge strane, kratkoperajni mako morski psi su pelagični i poznati su po svojoj brzini. Iako su glavonošci dio njihove prehrane, rijetkost je vidjeti morskog psa kako nosi svoj obrok na leđima.

Slično čudno ponašanje zabilježeno je i prije. Godine 2024., nakon desetljeća dugog prekida, orke u sjeveroistočnom Pacifiku oživjele su trend nošenja lososa na glavi.

Slika nije dostupna Znanstvenici iznenađeni otkrićem vezanim uz orke: Sličniji su ljudima nego što se prije mislilo

U međuvremenu ostaje misterij je li hobotnica sa snimke bila željna uzbuđenja ili je mako morski pas pokazivao najnoviju modu ili trend među svojom vrstom.

Izvor: IFLScience

Vezane vijesti