Wall Street sve nervozniji oko američkog F-35 zbog novih kineskih zrakoplova "šeste generacije"

Kina toliko brzo razvija svoje zračne snage da se i američki Wall Street trese.

Branimir Vorša | 29.01.2025. / 10:39 komentari
F-35
F-35 (Foto: Afp)

Wall Street postaje sve nervozniji zbog izgleda američke tvrtke Lockheed Martin, nakon demonstracije dvaju novih prototipa borbenih zrakoplova iduće generacije u Kini. Lockheed, koji proizvodi F-35 Lightning II, najskuplje oružje u povijesti SAD-a, suočava se s potencijalnim problemima ako američka vojska preusmjeri financiranje na razvoj naprednijih borbenih zrakoplova.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Analitičar Deutsche Banka, Scott Deuschle, prethodno je označio dionicu Lockheeda s "kupuj", predviđajući povećanu potrošnju za obranu zbog aktualnih sukoba. Međutim, nakon što je Kina u prosincu predstavila dva prototipa radarski nevidljivih borbenih aviona, dionice Lockheeda su pale, što je natjeralo Deuschlea i druge analitičare da smanje svoje ocjene.

Smanjujemo preporuku za Lockheed s "kupuj" na "zadrži" jer smatramo da naša prethodna teza ne drži vodu i povećali smo zabrinutost oko dugoročne potpore za F-35 u svjetlu kineskih nastojanja modernizacije borbenih zrakoplova, rekao je Deuschle investitorima preko financijskog lista Barron's, a prenosi Business Insider. Njegova procjena cijene Lockheedove dionice pala je sa 611 dolara na 523 dolara.

Lovci šeste generacije na horizontu

Američka vojska obvezala se na velike nabave F-35 borbenih zrakoplova: 1.763 F-35A za zračne snage do 2049. godine, 273 F-35C za ratnu mornaricu i 420 F-35B i F-35C modela za marince. Međutim, kako Zračne snage napreduju u svojem programu za zračnu dominaciju sljedeće generacije (NGAD), a mornarica razvija F/A-XX, analitičari strahuju da bi Pentagon mogao preusmjeriti sredstva s F-35 na novije tehnologije.

Otkrivanje daljnjeg napretka u sposobnostima borbenih zrakoplova od strane Kine kao potencijalno potkopava dugoročne potražnje američkog ministarstva obrane za zrakoplovima F-35, istaknuo je Deuschle. Ipak, nema konkretnih dokaza koji sugeriraju da kineski prototipovi nadmašuju F-35, a Peking nije potvrdio da pripadaju šestoj generaciji borbenih zrakoplova.

Troškovi, odgode i politička potpora

Program F-35 naišao je na kritike zbog prekoračenja troškova i izazova u održavanju zrakoplova. Njegov ukupni trošak, uključujući održavanje, premašio je 2 bilijuna dolara. Unatoč isporuci više od 1000 jedinica, i dalje postoje stalni problemi, poput visokih troškova održavanja i ranjivosti specijalnog premaza koji smanjuje radarski odraz zrakoplova.

Lockheedova neto zarada pala je na 527 milijuna dolara u četvrtom tromjesečju 2024. godine, s 1,7 milijardi dolara prethodne godine. Međutim, politička potpora Lockheedu zasad ostaje snažna.

Više od 1900 dobavljača gradi i održava program F-35 u 48 američkih država i u više od deset zemalja, stoji na web-stranici Lockheeda.

Budući da je program NGAD pauziran zbog problema s troškovima, a zastarjela američka flota oslanja se na dizajne stare desetljeća, F-35 za sada ostaje neophodan. Dok novi kineski borbeni zrakoplovi potiču nagađanja, povijest pokazuje da se tehnološki strahovi ne pretvaraju uvijek u dominaciju na bojnom polju.

Vezane vijesti