Stručnjaci često upozoravaju na izloženost djece i mladih, ali i starijih, štetnom sadržaju na internetu koji može negativno djelovati na njihovu dobrobit i mentalno stanje. No u nekim slučajevima i svakodnevni sadržaj koji ne krši nikakve smjernice društvenih mreža i YouTubea može imati negativno djelovanje na korisnike. Tehnološke kompanije i platforme zato konstantno nadograđuju svoje algoritme i prilagođavaju pravila kako bi sadržaj bio prilagođen osobama koje ga pregledavaju, tj. kako izloženost tom sadržaju ne bi dovela do nekih dugoročnih loših posljedica.
tri vijesti o kojima se priča


Upravo zbog toga su iz YouTubea objavili kako mijenjaju algoritam oko prikaza preporučenih videozapisa za tinejdžere. Zanimljivo, u ovom slučaju algoritam se ne mijenja kako im se ne bi prikazivali neki nasilni videozapisi, teorije zavjera i slično, već kako im YouTube ne bi prikazivao prijedloge videa vezane uz - fitness i tjelesnu težinu. Iako je, dakle, riječ o uobičajenom sadržaju s kojim se ne krše nikakva pravila YouTubea, kompanija se ipak odlučila na ovu promjenu jer, ako su mladi previše izloženi takvom sadržaju, on može biti štetan i loše djelovati na njihovu dobrobit.
Kako je to objasnio šef Googleova odjela za zdravlje Garth Graham, tinejdžeri s godinama počinju razvijati mišljenje o sebi i nekim svojim standardima. No problem je kada su konstantno izloženi sadržaju u kojem se idealiziraju određeni (tjelesni, tj. fizički) standardi jer to može utjecati na stvaranje “nerealnih internih standarda” koji mogu dovesti do negativnih osjećaja i odnosa prema sebi.
Nova pravila YouTubea, treba naglasiti, ne zabranjuju prikazivanja takvog sadržaja mladima, već sprječavaju da im se pojavljuju prijedlozi takvih sadržaja. O kakvim je videozapisima konkretno riječ, stoji u objašnjenju YouTubea prema kojem se nova pravila primjenjuju na sadržaj koji idealizira neke fizičke značajke u odnosu na druge, pri čemu se spominju savjeti o ljepoti (npr. kako da nos izgleda tanji), zatim se idealizira fitness ili tjelesna težina, vježbanje kako bi se postigao određeni izgled ili se s takvim sadržajem potiče društvena agresija poput fizičke prijetnje.
Ovo je samo još jedan mali korak u nastojanjima velikih platformi da smanje negativan učinak koji online sadržaj može imati na mlade, no jasno je kako je potrebno još puno takvih i puno većih koraka kako bi se pomoglo mladima (a naravno i onima starijima) da ne budu toliko ovisni o ekranima te da ne budu izloženi sadržaju koji bi na njih mogao imati negativan učinak.
Izvor: The Guardian