Želite bolji san noću? Smanjite ovu vrstu aktivnosti u krevetu prije spavanja

Ako imate naviku provesti još neko vrijeme na mobitelu nakon što se uvučete u krevet, promijenite tu naviku, savjetuju znanstvenici.

Branimir Vorša | 31.03.2025. / 13:41

Žena gleda u mobitel u krevetu, ilustracija
Žena gleda u mobitel u krevetu, ilustracija (Foto: Getty Images)

Opsežna studija u Norveškoj istaknula je snažnu vezu između korištenja mobitela prije spavanja i poremećaja sna, otkrivajući da duže vrijeme provedeno pred zaslonom u krevetu povećava rizik od nesanice za 59 posto i skraćuje trajanje sna za 24 minute tijekom noći. Međutim, vrsta aktivnosti na zaslonu, bilo da se radi o društvenim medijima, igricama ili gledanju videa, čini se manje relevantnom od same ukupne izloženosti zaslonu.

Čini se da vrsta aktivnosti na uređaju nije toliko bitna koliko ukupno vrijeme provedeno uz zaslon u krevetu. Nismo pronašli značajne razlike između društvenih medija i drugih aktivnosti na zaslonu, što sugerira da je samo korištenje zaslona ključni čimbenik poremećaja sna, vjerojatno zbog vremenskog pomaka, gdje korištenje zaslona odgađa spavanje oduzimajući vrijeme koje bi inače proveli u odmaranju, rekla je dr. Gunnhild Johnsen Hjetland s Norveškog instituta za javno zdravstvo, glavna autorica studije objavljene u časopisu Frontiers in Psychiatry.

Što su pokazali rezultati?

Studija je analizirala podatke iz ankete o zdravlju i dobrobiti studenata iz 2022. godine, u kojoj je sudjelovalo 45.202 redovita studenta u dobi od 18 do 28 godina. Sudionici su prijavili svoje navike korištenja mobitela prije spavanja, odabrane aktivnosti i obrasce spavanja, uključujući poteškoće s uspavljivanjem, trajanje sna i pospanost tijekom dana. Nesanica je definirana kao problem sa spavanjem i dnevni umor najmanje tri puta tjedno tijekom više od tri mjeseca.

Rezultati su pokazali da povećanje vremena provedenog pred zaslonom u krevetu dovodi do veće stope nesanice, ali korištenje društvenih medija nije bilo ništa štetnije od drugih aktivnosti.

Problemi sa spavanjem vrlo su rašireni među studentima i imaju značajne implikacije na mentalno zdravlje, akademski uspjeh i opću dobrobit, ali prijašnje su studije prvenstveno bile usmjerene na adolescente, objasnila je Hjetland.

Savjet za bolji san

Ako se borite sa spavanjem i sumnjate da vrijeme provedeno ispred zaslona u krevetu može biti faktor, pokušajte smanjiti korištenje zaslona u krevetu. Idealno treba prestati barem 30-60 minuta prije spavanja, predložila je Hjetland. Također je preporučila onemogućavanje obavijesti na mobitelu kako bi se spriječile smetnje tijekom noći.

Iako studija naglašava negativan učinak korištenja ekrana prije spavanja, Hjetland je primijetila da se ipak ne može utvrditi uzročnost. Potrebna su daljnja istraživanja, uključujući fiziološke procjene sna, kako bi se bolje razumio odnos između navika gledanja zaslona i kvalitete sna.

Izvor: EurekAlert
 

Vezane vijesti

Još vijesti