Kako smanjiti rizik od zaraze koronavirusom? Trebate se držati ovih šest važnih smjernica

Prakticiranjem sigurnijeg života, baš kao i kod prakticiranja sigurnijeg seksa, smanjujemo mogućnost za zarazu, slikovit je bio zamjenik direktora CDC-a Jay Butler.

Martina Čizmić | 28.08.2020. / 15:59 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Otkako je pandemija korona virusa promijenila naše živote, slušamo različite savjete kako sačuvati zdravlje i izbjeći zarazu koronavirusom. No, kako vrijeme prolazi, tako i epidemiolozi i virolozi otkrivaju nove stvari o SARS-CoV-2 virusu koji izaziva infekciju COVID-19.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

I dok je u proljeće glavna uputa bila često prozračivanje prostorija, izbjegavanje gužvi i bliskog kontakta, s dolaskom jeseni, znanstvenici upozoravaju na dodatne mjere koje bi svatko od nas morao provoditi kako bi zaštitio sebe i druge od koronavirusa.

Na virtualnoj radionici koju je održala američka Nacionalna akademija znanosti, zamjenik direktora CDC-a, Jay Butler, predstavio je mjere koje će biti potrebno provoditi tijekom jeseni i zime kako bi se mogućnost zaraze koronavirusom smanjila.

Tako on savjetuje:

Izbjegavajte velike grupe ljudi i gužve.

Držite distancu od drugih ljudi, koji nisu članovi vašeg kućanstva, barem dva metra.

Smanjite kontakte s prijateljima i članovima obitelji. Dugotrajan kontakt predstavlja veći rizik od nekoliko kratkih kontakata.

Obavezno nosite masku kad ste u javnosti.

Hladnoća predstavlja veći rizik za prijenos i razvoj bolesti.

Ako već morate kontaktirati s ljudima, držite se otvorenih prostora i izbjegavajte zatvorene.

Zanimljivo, Butler je prilikom pojašnjavanja mjera naveo usporedbu s prakticiranjem sigurnog seksa.

Apstinencija se može usporediti s izbjegavanjem kontakata s drugim ljudima. Ona garantira da neće doći do prijenosa. No, nošenje maske, baš kao i korištenje kondoma, još uvijek predstavlja znatnu zaštitu od prijenosa. A odabir kad ćete ući u bliski kontakt s nekim, kao i kod biranja seksualnog partnera, treba biti s dobrim poznavanjem njihovog zdravstvenog stanja. Jer što ste bliži, veće su šanse za infekciju, slikovito je pojasnio Butler.

Izvor: Business Insider

 

Vezane vijesti