Važno otkriće znanstvenika IRB-a o boljim električnim i katalitičkim svojstvima stakla

Znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković istraživanjem su otkrili da se prilagodbom svojstava stakla povećava njegov potencijal za tehnološke primjene u razvoju boljih materijala za baterije nove generacije i katalizatore, priopćeno je u petak s IRB-a.

Hina | 21.06.2024. / 12:49 komentari
Sara Marijan (Foto: IRB)

U suradnji sa znanstvenicima Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (PMF) i Fakulteta za kemijsku tehnologiju (FKT) Sveučilišta Pardubice iz Češke, znanstvenici IRB-a otkrili su da dodatak niobijevog pentoksida značajno povećava vodljivost stakla, ali i da s 20 posto niobija staklo postiže optimalnu vodljivost, no više od toga usporava vodljivost.

tri vijesti o kojima se priča Širenje stanica raka Radi se na novim lijekovima Otkriveno tajno oružje raka: Evo što tumorima daje energiju za širenje u tijelu Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Nezadovoljstvo, ilustracija I Hrvati su počeli primati obavijesti Šok za korisnike Fejsa i Instagrama: Evo što ih čeka ako ne počnu plaćati pretplatu i ne žele dati podatke Meti

Ovo ispitivanje pomoglo nam je otkriti da do određene točke dodavanje niobija može biti korisno, ali dalje od toga može ometati električna svojstva materijala, objašnjava doktorandica i znanstvena asistentica u Laboratoriju za funkcionalne materijale IRB-a Sara Marijan.

Naglašava da se ishodni materijal može regenerirati i ponovno koristiti, pri čemu zadržava učinkovitost u idućem katalitičkom ciklusu. 

Štoviše, ova se stakla mogu pripremiti jednostavnim postupkom koji osigurava obnovljivost  i pojednostavljuje pripravu materijala na većim razmjerima.

Tomislav Domazet-Lošo Novo istraživanje hrvatskih znanstvenika baca drukčije svjetlo na evoluciju

Superračunalo LUMI Hrvatski znanstvenici koriste najmoćnije superračunalo u EU za napredna istraživanja DNA

Ovakva istraživanja su važna jer razumijevanje načina na koji se različiti oksidi međusobno povezuju unutar strukture stakla, otvara mogućnosti za razvoj novih vrsta natrij-ionskih baterija koje bi mogle biti učinkovitije i isplativije od trenutnih litij-ionskih opcija, zaključuju s IRB-a.

Također,  znanstvenici su dodatno potvrdili multifunkcionalnost fosfatnih stakala i staklo-keramika, te su pokazali da su električna i katalitička svojstva usko povezana sa strukturnim značajkama stakla, što omogućava njegovu daljnju prilagodbu i optimizaciju za specifične primjene.

Istraživanje mentorira Luka Pavić, a na njemu još sudjeluju Jana Pisk i Željko Skoko s PMF-a u Zagrebu te Peter Mošner i Ladislav Koudelka s FKT-a.

Rezultati istraživanja objavljeni su u nekoliko znanstvenih časopisa: Journal of Physics and Chemistry of Solids, International Journal of Minerals, Metallurgy and Materials, Journal of Non-Crystalline Solids te International Journal of Molecular Sciences.

Vezane vijesti