U suradnji sa znanstvenicima Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (PMF) i Fakulteta za kemijsku tehnologiju (FKT) Sveučilišta Pardubice iz Češke, znanstvenici IRB-a otkrili su da dodatak niobijevog pentoksida značajno povećava vodljivost stakla, ali i da s 20 posto niobija staklo postiže optimalnu vodljivost, no više od toga usporava vodljivost.
tri vijesti o kojima se priča


Ovo ispitivanje pomoglo nam je otkriti da do određene točke dodavanje niobija može biti korisno, ali dalje od toga može ometati električna svojstva materijala, objašnjava doktorandica i znanstvena asistentica u Laboratoriju za funkcionalne materijale IRB-a Sara Marijan.
Naglašava da se ishodni materijal može regenerirati i ponovno koristiti, pri čemu zadržava učinkovitost u idućem katalitičkom ciklusu.
Štoviše, ova se stakla mogu pripremiti jednostavnim postupkom koji osigurava obnovljivost i pojednostavljuje pripravu materijala na većim razmjerima.
Ovakva istraživanja su važna jer razumijevanje načina na koji se različiti oksidi međusobno povezuju unutar strukture stakla, otvara mogućnosti za razvoj novih vrsta natrij-ionskih baterija koje bi mogle biti učinkovitije i isplativije od trenutnih litij-ionskih opcija, zaključuju s IRB-a.
Također, znanstvenici su dodatno potvrdili multifunkcionalnost fosfatnih stakala i staklo-keramika, te su pokazali da su električna i katalitička svojstva usko povezana sa strukturnim značajkama stakla, što omogućava njegovu daljnju prilagodbu i optimizaciju za specifične primjene.
Istraživanje mentorira Luka Pavić, a na njemu još sudjeluju Jana Pisk i Željko Skoko s PMF-a u Zagrebu te Peter Mošner i Ladislav Koudelka s FKT-a.
Rezultati istraživanja objavljeni su u nekoliko znanstvenih časopisa: Journal of Physics and Chemistry of Solids, International Journal of Minerals, Metallurgy and Materials, Journal of Non-Crystalline Solids te International Journal of Molecular Sciences.