Znate li što je PSA test i zašto bi mogao vama ili nekome koga znate spasiti život?

Iz HDBRP-a ističu da PSA test može spasiti život i da je informiranost prvi korak u prevenciji.

Hina | 10.05.2025. / 08:04 komentari
Rak, ilustracija (Foto: Getty Images)

Čak 93 posto građana ne zna što je PSA test i čemu služi, pokazalo je istraživanje provedeno na inicijativu Hrvatskog društva bolesnika s rakom prostate (HDBRP), koje upozorava da je rak prostate izlječiv u 98 posto slučajeva ako se otkrije na vrijeme.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

PSA test jednostavna je krvna pretraga koja unutar nekoliko minuta može otkriti povišene vrijednosti prostata specifičnog antigena (PSA), koji upućuje na promjene. S obzirom na to da rak prostate u ranim fazama bolesti nema simptoma, velik broj slučajeva otkriva se tek u poodmaklom stadiju, kada su mogućnosti liječenja znatno smanjene.

Rak, ilustracija Crne prognoze: Broj slučajeva raka prostate mogao bi se udvostručiti u sljedećih 20 godina

Pozivamo građane, posebno muškarce starije od 55 godina, da razgovaraju s liječnikom i obave ovu jednostavnu pretragu. Rak prostate gotovo je uvijek izlječiv ako se otkrije na vrijeme, poručuje predsjednik HDBRP-a Velimir Korak i upozorava na stigmu, strah i pogrešno uvjerenje da pregled nije potreban ako nema simptoma.

U Hrvatskoj od raka prostate godišnje umre oko 800 muškaraca, a bolest je treći najčešći zloćudni uzrok smrti među muškarcima, nakon raka pluća i raka debelog crijeva. U Europi godišnje oboli oko 450 tisuća muškaraca.

U cilju ranog otkrivanja bolesti, Hrvatska je u veljači prošle godine pokrenula nacionalni program probira za rak prostate, namijenjen muškarcima u dobi od 55 do 69 godina koji nisu ranije radili PSA test i nisu bolovali od raka prostate.

Iako je povišeni PSA otkriven kod 10 do 12 posto testiranih, odaziv na daljnje pretrage bio je slab.

To je ujedno i povod današnjoj javnozdravstvenoj akciji "Svi za njega" na Trgu bana Jelačića u Zagrebu.

Branimir Kolarek, Draško Tomić, Viktor Bojović i Karolj Skala Ruđerovci razvili inovativan računalni alat koji bi mogao biti novo poglavlje u liječenju raka prostate

Najveći je čimbenik rizika za obolijevanje od raka prostate jest životna dob – tumor se pojavljuje gotovo isključivo kod muškaraca starijih od 40 godina, a rizik se znatno povećava nakon 50. godine. Povećani rizik imaju i muškarci s obiteljskom poviješću bolesti.

Simptomi se javljaju uglavnom u kasnijoj fazi bolesti, a uključuju učestalo mokrenje, posebno noću, otežano mokrenje, bol i pečenje, slab ili prekinut mlaz urina te krv u mokraći ili sjemenu. U poodmaklim stadijima javljaju se bolovi u kostima, gubitak tjelesne mase, kašalj i otežano disanje.

Iz HDBRP-a ističu da PSA test može spasiti život i da je informiranost prvi korak u prevenciji.

Vezane vijesti