Sibirski znanstvenici provode testove na mladom mamutu čiji su nevjerojatno dobro očuvani ostaci otkriveni u otopljenom permafrostu nakon više od 50.000 godina.
Stvorenje, nalik malom slonu sa surlom, izvađeno je iz kratera Batagaika (Batagajka), goleme depresije duboke više od 80 metara koja se širi kao rezultat klimatskih promjena.
Lešina, teška više od 110 kilograma, izvučena je na površinu na improviziranim nosilima, rekao je Maksim Čerpasov, voditelj Laboratorija muzeja mamuta Lazarev u gradu Jakutsku.
Rekao je da je mamut vjerojatno bio star nešto više od godinu dana kad je uginuo, ali će testovi omogućiti znanstvenicima precizniju procjenu. Činjenica da su mu glava i surla očuvani bila je posebno neobična.
U pravilu, dio koji se prvi otopi, posebno surla, često pojedu moderni grabežljivci ili ptice. Ovdje, primjerice, iako su prednji udovi već pojedeni, glava je izvanredno dobro očuvana, rekao je Čerpasov Reutersu.
To je najnovije u nizu spektakularnih otkrića u ruskom permafrostu. Znanstvenici su u studenome u istoj prostranoj sjeveroistočnoj regiji, poznatoj kao Saha ili Jakutija, pokazali 32.000 godina stare ostatke sićušnog mladunčeta mačke sa sabljastim zubima, dok je ranije ove godine otkrivena 44.000 godina stara lešina vuka.