Znanstvenici otkrili nešto vrlo značajno oko Saturnovih prstenova

Novo istraživanje sugerira da su Saturnovi prstenovi možda nastali prije nekoliko milijardi godina i uz sam planet, dovodeći u pitanje ranije teorije o njihovom mladenačkom izgledu.

Branimir Vorša | 17.12.2024. / 15:38

Planet Saturn
Planet Saturn (Foto: NASA, ESA, CSA, STScI, Matt Tiscareno (SETI Institute), Matt Hedman (University of Idaho), Maryame El Moutamid (Cornell University), Mark Showalter (SETI Institute), Leigh Fletcher (University of Leicester), Heidi Hammel (AURA). Image processing: J. DePas)

Saturnovi prstenovi mogli bi biti puno stariji nego što se dosad mislilo, a možda su se formirali uz sam planet. Nova studija modeliranja sugerira da bi Saturnovi prstenovi mogli biti otporni na nakupljanje kozmičke prašine milijardama godina, ali ne slažu se svi znanstvenici s tim zaključkom.

U 20. stoljeću znanstvenici su vjerovali da su Saturnovi prstenovi nastali zajedno s planetom prije 4,5 milijardi godina. Međutim, NASA-ina svemirska letjelica Cassini primijetila je 2004. godine da su prstenovi izgledali iznenađujuće čisti, što ukazuje na starost između 100 i 400 milijuna godina. Sada, Ryuki Hyodo s japanskog Instituta za svemirsku i astronautičku znanost i njegov tim tvrde da bi prstenovi mogli ostati čisti puno dulje nego što je prethodno izračunato, sugerirajući da bi stoga mogli biti i puno stariji.

Argumenti za i protiv

Hyodoov tim simulirao je utjecaj kozmičke prašine velike brzine ubrzane Saturnovom gravitacijom. Sudari bi proizveli ekstremnu toplinu, pretvarajući prašinu u nabijene nanočestice, što je letjelica Cassini prethodno otkrila. Te bi čestice uglavnom bile povučene u Saturnovu atmosferu ili izbačene u svemir, umjesto da kontaminiraju prstenove. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Nature Geoscience.

Učinkovitost akrecije pomoću Saturnovih prstenova je samo nekoliko posto, što je puno, puno manje nego što se prije pretpostavljalo, kaže Hyodo. Ta niža učinkovitost, dodaje, mogla bi produljiti procjene starosti prstena za stotine milijuna ili čak milijarde godina.

Međutim, Sascha Kempf s američkog Sveučilišta Colorado Boulder, čiji je tim procijenio puno manju dob za prstenove, to osporava. Kempf kaže da je njihova metoda uzela u obzir dolazak i gubitak materijala, a ne samo onečišćenje prašinom. Prilično smo sigurni da nam ovo zapravo ne govori da se moramo vratiti na početak, kaže on.

Hyodo tvrdi da niža stopa onečišćenja značajno mijenja izračun starosti. Oni su pretpostavili 10 posto učinkovitosti, mi smo prijavili 1 posto. Iz jednadžbe vidite da to postaje 1000 milijuna godina, odnosno milijarda godina, pojašnjava.

Kempf također kritizira pretpostavku simulacije da se Saturnovi prstenovi sastoje od čvrstog leda, primjećujući njihovu stvarnu mekšu, raznoliku strukturu. Hyodo uzvraća da su takve pretpostavke uobičajene u sličnim studijama. Nitko ne zna kakav je učinak različitog leda, pojašnjava on.

Pozitivan korak

Lotfi Ben-Jaffel s Pariškog instituta za astrofiziku, koji nije sudjelovao u istraživanju, naziva novu studiju pozitivnim korakom, ali napominje da Hyodoov tim mora poboljšati svoje modele kako bi preciznije odredio starost prstenova.

Izvor: New Scientist

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti