Znanstvenici razvili pametnu leću za rano otkrivanje glaukoma

Pametne leće omogućuju kontinuirano mjerenje očnog tlaka, što je ključno u praćenju razvoja glaukoma.

Martina Čizmić | 11.05.2024. / 11:55 komentari
Pametna leća, ilustracija (Foto: Getty Images)

 Procjenjuje se da diljem svijeta čak 80 milijuna ljudi boluje od glaukoma, očne bolesti koju karakterizira visok očni tlak koji dovodi do nepovratnog oštećenja vida.

tri vijesti o kojima se priča Širenje stanica raka Radi se na novim lijekovima Otkriveno tajno oružje raka: Evo što tumorima daje energiju za širenje u tijelu Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Nezadovoljstvo, ilustracija I Hrvati su počeli primati obavijesti Šok za korisnike Fejsa i Instagrama: Evo što ih čeka ako ne počnu plaćati pretplatu i ne žele dati podatke Meti

Upravo činjenica da visok očni tlak tako razorno djeluje na zdravlje oka, a pri tom nema neke karakteristične simptome dok već nije kasno, potaknula je znanstvenike na promišljanje, kako što ranije otkriti te promjene na oku.

Njihovo je rješenje - revolucionarna pametna kontaktna leća koja može bežično pratiti očni tlak u stvarnom vremenu i alarmira u slučaju njegovog povećanja.

Slika nije dostupna Naočale odlaze u povijest? U SAD-u razvijene kapi koje u samo 15 minuta poboljšavaju vid

U znanstvenom radu, objavljenom u časopisu ACS Applied Materials & Interfaces, pojasnili su da leća sadrži dvostruki rezonantni sustav LCR, koji povećava točnost praćenja kvantitativnog intraokularnog tlaka, vitalnog pokazatelja zdravlja oka. Ovaj napredak u tehnologiji leća mogao bi poboljšati dijagnoze i liječenja različitih očnih stanja, čime se smanjuje rizik od oštećenja vida povezanog s bolestima poput glaukoma, ali i omogućiti pravovremenu reakciju čime bi se smanjilo oštećenje.

Liječnici tradicionalno mjere očni tlak anesteziranjem oka i prislanjanjem sonde na samu jabučicu. No, to znači da se očni tlak mjeri samo u tom trenutku i ne može se pratiti njegova fluktuacija tijekom dana, koja može ovisiti kako o tjelesnim naporima, tako i temperaturi u okolini. Pametna leća omogućuje stalno praćenje očnog tlaka i nije osjetljiva na promjene u temperaturi. Senzori koji se nalaze u lećama dovoljno su osjetljivi da detektiraju promjene u tlaku, ali i dovoljno izdržljivi da "prežive" pokrete očiju, izloženost vlazi i svakodnevno trošenje.

Sad još samo i da postanu dostupne pacijentima diljem svijeta.

Vezane vijesti