Znanstvenici razvili umjetno oko koje se ponaša i izgleda poput pravog

Umjetno oko izgleda poput pravog, a u budućnosti bi ga svojim sposobnostima moglo i nadmašiti.

Martina Čizmić | 21.05.2020. / 14:24 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Umjetne oči obično su napravljene od stakla i veoma je lako otkriti da nisu prave. No to bi se uskoro moglo promijeniti.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

Tim znanstvenika iz Hong Konga uspio je nakon godina istraživanja napraviti umjetno, odnosno bioničko oko koje u potpunosti imitira pravo ljudsko oko. Naime, njihovo umjetno oko u sebi sadrži senzor koji reagira na svjetlost, a na stražnjem dijelu ima fotoosjetljive ćelije koje proizvode električne impulse i šalju ih u mozak. Čak je ispunjeno ionskom tekućinom kako bi u potpunosti kopiralo pravo oko.

Umjetno oko tako može gotovo u potpunosti zamijeniti pravo oko, a u nekim aspektima čak ga i nadmašiti. Znanstvenici ističu da mu je reakcija na svjetlost jednaka kao kod pravog oka, ali ima više senzora koji detektiraju svjetlost. Čak bi moglo imati i sposobnosti koje nadilaze normalan ljudski vid te tako omogućiti nositelju da vidi dalje, bolje, pa čak i u drugačijem spektru no što je to inače moguće.

No još ćemo morati pričekati da ovo umjetno oko vidimo u redovnoj primjeni. Znanstvenici ističu kako trenutačni prototip ima nešto manje vidno polje od zdravog ljudskog oka, ali i da rade na tome da se to promijeni. Najveći je problem ipak trošak i dugotrajnost proizvodnje, ali i mogućnost da neki od materijala s vremenom oksidira ili se počne raspadati.

Znanstvenici iz Hong Konga testirali su njegovu učinkovitost te dokazali kako oko samo može prepoznati pojedina slova i signale poslati prema mozgu. To je prvi korak prema pretvaranju ovog umjetnog oka u medicinsku napravu koju bi se moglo ugraditi slijepim osobama i tako im vratiti vid. Međutim, do tog trenutka umjetno oko treba proći još mnogo testiranja i kliničkih istraživanja.

Izvor: Science News

 

Vezane vijesti