Dok NASA priča, drugovi "delaju": Na površini Mjeseca po treći put osvanula kineska zastava

Nakon misija Chang'e 3 i 4, i najnovija misija Chang'e 5 kineske svemirske agencije podigla je kinesku zastavu na površini Mjeseca. Razlika je što je to ovaj put učinjeno u dosad najboljoj rezoluciji, a stigle su i prve fotografije s površine Mjeseca.

Branimir Vorša | 04.12.2020. / 16:23 komentari

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Kineska svemirska agencija objavila je prve fotografije s površine Mjeseca koje je poslala sonda lunarne ekspedicije Chang'e 5.

Modul koji se u utorak spustio na Mjesec, napustio ga je u četvrtak u 23:10 sati po pekinškom vremenu.

Modul s uzorcima pokrenuo je motor uzgonske sile 3000 tona i ušao u orbitu nakon šest minuta leta, objavila je državna svemirska agencija, a prenosi France Presse.

Kamenje je prvo stavljeno u podizni modul. Zatim će se presuti u "kapsulu za povratak" kojom će se dopremiti na Plavi planet.

Ako se sonda vrati na Zemlju bez teškoća, Kina će biti treća zemlja koja je prikupila uzorke, nakon Sjedinjenih Država i bivšeg SSSR-a.

Vezane vijesti