EU mora pojačati ulaganja u AI, no za visokorizične primjere treba postaviti ograničenja

Hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Tomislav Sokol oglasio se priopćenjem nakon sudjelovanja na sjednici na kojoj je predstavljen Akt o umjetnoj inteligenciji.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 03.06.2021. / 08:02 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Nakon što je Europska komisija predstavila prijedlog europskog pristupa umjetnoj inteligenciji, Europski parlament i države članice u redovnom zakonodavnom postupku trebaju zauzeti svoja stajališta o tom prijedlogu. Kako je pravna osnova za donošenje takvog zakonodavnog prijedloga uspostava i funkcioniranje unutarnjeg tržišta, važnu ulogu u donošenju zakonodavnog akta o AI imat će parlamentarni Odbori.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

Jučer je u Bruxellesu održana zajednička sjednica Odbora za unutarnje tržište i zaštitu potrošača (IMCO) i Posebnog odbora za umjetnu inteligenciju u digitalnom dobu (AIDA) na kojem je izvršna potpredsjednica Europske komisije, Margarethe Vestager, predstavila Akt o umjetnoj inteligenciji.

Na sjednici je sudjelovao i hrvatski zastupnik u EP Tomislav Sokol, koji je član Odbora za unutarnje tržište i zaštitu potrošača (IMCO), a koji se nakon sjednice oglasio priopćenjem.

Europska unija proizvodi više od četvrtine svih industrijskih robota, a ima važnu ulogu i u razvoju programskih softvera. U zadnje tri godine, europsko financiranje istraživanja i inovacija u području umjetne inteligencije poraslo je za oko 70%. Međutim, to je još uvijek nedovoljno. 2016. u Europskoj uniji uloženo je oko 3.2 milijardi eura u umjetnu inteligenciju dok je istovremeno u Sjevernoj Americi uloženo 12.1 milijarda eura, a u Aziji 6.5 milijardi eura.

Europska unija treba novi sustavni pristup umjetnoj inteligenciji kako bi omogućila poticanje inovacija i išla u korak s trendovima digitalnog doba. Zato pozdravljam prijedlog Europske komisije koja je u postupak uputila zakonodavan prijedlog o umjetnoj inteligenciji, istaknuo je Sokol nakon sjednice te je pojasnio na koji način Europska komisija predlaže urediti pitanje umjetne inteligencije.

Pravilima koja će se izravno primjenjivati u državama članicama predviđa se stupnjevanje umjetne inteligencije temeljene na riziku koji se može očekivati. Temeljni cilj je zaštititi privatnost građana, spriječiti zlouporabu umjetne inteligencije te zajamčiti tehnološki rast i razvoj. Tako će sustavi umjetne inteligencije koji se smatraju jasnom prijetnjom sigurnosti, sredstvima za život i pravima ljudi biti zabranjeni. Bitno je napomenuti da tu, kao zabranjen, spada i koncept društvenog vrednovanja kojim se pomoću algoritama može prikupljati širok spektar podataka o građanima i njihovom ponašanju.

Nadalje, strogim uvjetima o visokorizičnoj umjetnoj inteligencije prema ovom prijedlogu podlijegat će i sustavi daljinske biometrijske identifikacije, odnosno prepoznavanja lica. To znači da će njihova upotreba u stvarnom vremenu u javnim prostorima u načelu biti zabranjena. Iznimke od uporabe strogo su ograničene na situacije kad se koriste u potrazi za nestalim djetetom, za sprečavanje konkretne i neposredne terorističke prijetnje ili za otkrivanje, lociranje, identificiranje ili istragu protiv počinitelja teškog kaznenog djela ili osumnjičenika za takvo djelo. Dodatan osigurač je i taj da će takvu upotrebu morati odobriti neovisno tijelo, pojasnio je Sokol.
 

Vezane vijesti