Novi udar na Kinu: Amerikanci razmišljaju o zabrani kineskih aplikacija, uključujući i iznimno popularni TikTok

Mike Pompeo poručio je Amerikancima da mogu preuzeti TikTok na svoje telefone "samo ako žele da njihove privatne informacije završe u rukama kineske komunističke partije".

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 07.07.2020. / 10:20 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Jedan od sljedećih koraka koji bi američka vlada mogla poduzeti protiv Kine jest zabrana korištenja kineskih mobilnih aplikacija, uključujući i TikTok. Kako je u nedavnom intervjuu naglasio američki državni tajnik Mike Pompeo, to je nešto o čemu se ozbiljno razmišlja, iako konačna odluka još nije donesena. Kina je ionako već godinama na Trumpovu radaru, a situacija se dodatno pogoršala nakon što je stavio Huawei na crnu listu kompanija s kojima tvrtke iz SAD-a ne smiju surađivati.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora"

Slika nije dostupna Mladi su opsjednuti ovom aplikacijom: Uskoro bi TikTok mogli koristiti više i od YouTubea

Nakon zabrane korištenja kineskog hardvera, sljedeći korak mogao bi se odnositi na zabranu korištenja softvera "made in China". U spomenutom intervjuu Pompeo je Amerikancima poručio da mogu preuzeti TikTok na svoje telefone samo ako žele da njihove privatne informacije završe u rukama kineske komunističke partije.

Američki političari već duže vrijeme kritiziraju TikTok, aplikaciju koju je razvila kompanija ByteDance. Kako je riječ o kineskoj kompaniji, oni je smatraju prijetnjom nacionalnoj sigurnosti zbog potencijalne povezanosti s vladajućom partijom s kojom, smatraju neki, možda surađuju i dijele obavještajne podatke.

Odgovor iz TikToka na te optužbe jest to da oni rade odvojeno od ByteDancea te da su njihovi podatkovni centri smješteni izvan Kine i ne podliježu kineskim zakonima. Podaci o američkim korisnicima pohranjeni su na lokacijama u samom SAD-u, a backupirani su u Singapuru, zbog čega smatraju da su kritike o prijetnji nacionalnoj sigurnosti u potpunosti neosnovane.

Slika nije dostupna Zahvaljujući TikToku pronašao obitelj nakon dvije godine razdvojenosti

Osim u SAD-u TikTok, ali i brojne druge poznate kineske aplikacije imaju velikih problema i u Indiji, u kojoj je već najavljena zabrana njihova korištenja. Razlog je, kako su naveli iz indijske vlade, zabrinutost zbog prijenosa podataka o njihovim korisnicima na servere izvan Indije, što predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti, neovisnosti i obrani Indije. Takva je situacija "zabrinjavajuća i zahtijeva hitne mjere", odnosno zabranu. Osim TikToka, zabrana se odnosi na gotovo 60 aplikacija, uključujući Weibo i WeChat.

Izvor: CNN

 

Vezane vijesti