SAD se naoružava kako bi poništio raketnu premoć Kine

Dok se Washington i Peking prepiru oko pandemije koronavirusa, na prekretnici je dugotrajna borba dviju pacifičkih sila u kojoj SAD novim oružjima i strategijom pokušava nadoknaditi zaostajanje za raketnom premoći Kine.

Branimir Vorša | 06.05.2020. / 13:38 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

SAD je proteklih desetljeća uglavnom stajao na mjestu, dok je Kina dramatično ojačala. Sada, oslobođena ograničenja hladnoratovskih sporazuma o kontroli naoružanja, administracija predsjednika Donalda Trumpa planira u azijsko-pacifičkoj regiji rasporediti zemaljske krstareće projektile velikog dometa.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Pentagon planira naoružati marince tipom krstareće rakete Tomahawk kojom su sada opremljeni ratni brodovi, pokazuje nacrt proračuna za 2021. i svjedočenje vojnih zapovjednika pred Kongresom. Također ubrzava raspoređivanje novih protubrodskih raketa velikog dometa, prvih koje je SAD razvio u posljednjih nekoliko desetljeća.

U izjavi Reutersu vezanoj za te američke poteze, Peking je pozvao Washington da bude oprezan na riječima i djelima, da prestane povlačiti šahovske figure u regiji i da prestane pokazivati mišiće Kini.

Cilj je američke strategije odgovoriti na premoć Kine u balističkim raketama i raketama koje su stacionirane na tlu. Pentagon također namjerava sustići kinesko vodstvo u onome što stratezi nazivaju "ratom dometa".

Kineska Narodna oslobodilačka vojska izgradila je golemu silu raketa koje po dometu uglavnom nadmašuju one američke i američkih regionalnih saveznika, ističu američki vojni zapovjednici i strateški savjetnici Pentagona koji upozoravaju da Kina u tom pogledu ima jasnu nadmoć.

U radikalnoj promjeni taktike marinci će se priključiti mornarici u napadima na neprijateljske ratne brodove. Male i mobilne jedinice marinaca naoružane protubrodskim raketama postat će ubojice brodova.

U mogućem sukobu te bi se jedinice raspršile po ključnim točkama u zapadnom Pacifiku i po tzv. prvom otočnom prstenu, kažu zapovjednici.

Prsten se sastoji od niza otoka koji se prostiru od japanskog otočja, preko Tajvana i Filipina do Bornea koji zatvaraju kineska obalna mora.

Vodeći američki zapovjednici objasnili su nove taktike Kongresu na nizu saslušanja u ožujku.

Izvor: Hina

Vezane vijesti