Dok je u nekim situacijama teško izbjeći hakiranje i kriminalci se moraju iznimno potruditi koristeći metode socijalnog inženjeringa, phishinga i slično, ponekad je njihov posao prilično jednostavan. Naime, unatoč brojnim upozorenjima sigurnosnih stručnjaka, dio korisnika i dalje je prilično lijen i ne želi se potruditi oko komplicirane i duge lozinke pa koristi neku od jednostavnih i lako pamtljivih riječi kojima zapravo otvara hakerima vrata servisa i profila koje su “zaštitili” takvim šiframa.
Neke od najpopularnijih, odnosno najčešće korištenih lozinki koje često isprobavaju i hakeri kada žele pristupiti nečijim računima, manje-više su svima dobro poznate, a novi izvještaj koji su objavili iz kompanije anyIP donosi popis takvih lozinki. Ako je i vaša lozinka na tom popisu, odmah je promijenite, upozorili su na NY Postu nakon što su prenijeli upozorenja više sigurnosnih kompanija.
Prema kompaniji anyIP, lozinka koju najveći broj ljudi koristi jest - “password”. Oni su svoj izvještaj temeljili na istraživanju NordPassa i podatke u kojima su analizirali koliko se često određene lozinke koriste u pokušajima hakiranja. Dok je “password” najpopularnija lozinka u zemljama poput Australije i Velike Britanije, ona je treća po popularnosti u SAD-u. Među ostalim najkorištenijim lozinkama, odnosno lozinkama koje se najlakše može hakirati, nalaze se i “qwerty123,” “qwerty1” i “123456”.
Gotovo pedeset posto najkorištenijih lozinki diljem svijeta ove godine sastoji se od jednostavnih tipkovničkih obrazaca koji se sastoje od slova i brojki, stoji u izvještaju anyIP-a, uz naglasak kako je lozinka “123456” korištena čak više od 3 milijuna puta.
Kako je objasnio suosnivač anyIP-a Khaled Bentoumi, rezultati tog izvještaja pokazuju alarmantnu rasprostranjenost lozinki koje se mogu jednostavno predvidjeti i hakirati te je korištenje takvih jednostavnih lozinki usporedio s ostavljanjem vrata vaše kuće otključanima.
On naglašava kako postoji razlika između korištenja lozinki u različitim zemaljama, npr. u Velikoj Britaniji popularna su imena nekih sportskih klubova i poznatih mjesta, no neke su lozinke univerzalne i popularne u svim zemljama poput već spomenutih lozinki, kao i lozinki poput “iloveyou” i sličnih.
Zanimljivo, nedavni izvještaj američkog Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju pokazao je kako komplicirane i teško pamtljive lozinke u kojima se koristi različita kombinacija slova i brojki nisu toliko učinkovite kako se prije mislilo, već su najveći naglasak stavili na - dužinu lozinke.