AlterEgo čita vaše misli i odgovara na vaša pitanja - u glavi

S AlterEgom možete voditi razgovor u glavi i istovremeno sjediti na sastanku.

Martina Čizmić | 07.04.2018. / 13:41 komentari
Arnav Kapur i AlgerEgo (Foto: Lorrie Lejeune/MIT) (Foto: Lorrie Lejeune/MIT)

Svi smo ponekad poželjeli da možemo čitati nečije misli, no znanstvenici s američkog MIT-a to zaista i mogu.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Zahvaljujući malom uređaju koji su nazvali AlterEgo, u čak 92 posto slučajeva točno su odredili što osoba misli odnosno želi reći.

AlterEgo izgleda poput kombinacije slušalice i mikrofona kakvog smo navikli gledati na glavama gamera ili operatera. No, umjesto da nositelj izgovara riječi u mikrofon, on je zapravo senzor koji detektira signale koji iz mozga putuju prema ustima i čeljusti.

Tako i bez otvaranja usta ili izgovaranja riječi, AlterEgo može prepoznati što osoba želi reći. Uz to što "čita misli" AlterEgo može i odgovoriti na pitanje nositelja bez i jednog zvuka. Naime, umjesto slanjem zvučnih valova kroz uho, AlterEgo koristi zvučne vibracije koje šalje kroz kosti lica.

Dakle, s AlterEgom možete voditi razgovor u glavi i istovremeno sjediti na sastanku.

Željeli smo napraviti IA uređaj - uređaj za proširenu inteligenciju. Pitali smo se da li je moguće napraviti računalnu platformu koja spaja čovjeka i uređaj na način da to zapravo podsjeća na produžetak naše svijesti?, pojasnio je Arnav Kapur, student u MIT Media Labu koji je predvodio cijeli projekt.

Kako su pojasnili s MIT-a, korištenje pametnih uređaja i drugih digitalnih uređaja veoma je disruptivno za okolinu. Ako želimo potražiti neki pojam na internetu, moramo ili dati glasovnu komandu svom pametnom uređaju, što znači da i svi oko nas znaju što nas zanima ili pak izvaditi uređaj iz džepa i utipkati pojam.

Korištenje AlterEga posebno bi bilo korisno u okruženjima u kojima vlada velika buka - kao što je primjerice na zrakoplovnoj pisti ili u tvorničkom pogonu, odnosno tamo gdje je potrebno komunicirati, ali bez zvuka odnosno bez govora.

Kapur i njegov tim rade na poboljšavanju algoritma kako bi s još većom točnošću prepoznavali misli, a dok se AlterEgo ne pojavi u nekom obliku u komercijalnoj upotrebi, pogledajte kako njegovo korištenje izgleda u praksi.

Vezane vijesti