Amerikanci pet kineskih tvrtki proglasili "prijetnjom nacionalnoj sigurnosti": Nećemo ponavljati greške iz povijesti i koristiti njihovu opremu

Očekivano, iz kineskih tvrtki nisu komentirali posljednji potez američke administracije.

Hina | 13.03.2021. / 08:49 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

 Američka Federalna komisija za komunikacije (FCC) u petak je pet kineskih tvrtki proglasila prijetnjom nacionalnoj sigurnosti prema zakonu iz 2019. godine koji ima za cilj zaštitu američkih komunikacijskih mreža.

tri vijesti o kojima se priča Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Svemir Zavirite sami u dubinu svemira Napravljena najveća karta svemira: Prikazuje više od 800 tisuća galaksija i seže unatrag 13,5 milijardi godina Oprez pri surfanju, ilustracija Upozorenje stručnjaka Opasnost od odjave pretplate: Evo na što trebate paziti ako želite kliknuti unsubscribe u mailu

FCC je objavio da su to tvrtke Huawei Technologies, ZTE Corp, Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology i Dahua Technology.

Zakon iz 2019. godine propisuje da FCC identificira tvrtke koje proizvode telekomunikacijsku opremu i usluge "za koje je utvrđeno da predstavljaju neprihvatljiv rizik za američku nacionalnu sigurnost".

Taj popis pruža značajne smjernice koje će osigurati da, budući da se mreže sljedeće generacije grade u cijeloj zemlji, ne ponavljaju pogreške iz prošlosti ili koristi opremu i usluge koje će predstavljati prijetnju američkoj nacionalnoj sigurnosti ili sigurnosti Amerikanaca, izjavila je vršiteljica dužnosti predsjednice FCC-a Jessica Rosenworcel.

Još u kolovozu 2020. američka vlada donijela je propise kojima zabranjuje saveznim agencijama kupnju robe ili usluga od bilo koje od tih pet kineskih tvrtki, a od 2019. godine Huawei, Hikvision i druge tvrtke stavljene su na američku ekonomsku 'crnu listu'.

Prošle godine FCC je Huawei i ZTE proglasio prijetnjom nacionalnoj sigurnosti komunikacijskih mreža, o time američkim tvrtkama zabranio korištenje državnog fonda od 8,3 milijarde dolara za kupnju opreme od tih kompanija.

U veljači je Huawei osporio tu odluku na Petom američkom okružnom žalbenom sudu. Iz Huaweija su u petak odbili komentirati novu FCC-ovu odluku. Ostale četiri kompanije također nisu komentirale ili ih se nije moglo kontaktirati.

FCC je u prosincu lani donio propise kojima zahtijeva od telekom operatera koji imaju opremu od ZTE ili Huaweija da je zamijene, a za tu svrhu američki su zakonodavci u prosincu odobrili 1,9 milijardi dolara za financiranje tog programa zamjene.

Vezane vijesti

Još vijesti