Amerikanci tvrde: Kinezi pokušavaju hakirati i ukrasti ispitivanja o razvoju cjepiva protiv koronavirusa

Iako u Kini odbacuju američke tvrdnje, američki mediji ističu kako bi ovo mogao biti uvod u protunapad američkih agencija.

Martina Čizmić | 12.05.2020. / 09:27 komentari
Kineski hakeri (Foto: getty images)

Američke agencije za kibernetičku sigurnost upozorile su da kineski hakeri pokušavaju ukrasti podatke povezane s ispitivanjem cjepiva protiv koronavirusa, navode američki mediji.

tri vijesti o kojima se priča Mladić tipka na mobitel, ilustracija Rizik za sigurnost Imate neku od ovih aplikacija na svom pametnom telefonu? Odmah je izbrišite BYD Seal 06 EV Cjenovni rat Kinezima je cijenom gotovo nemoguće konkurirati: Za jednu Teslu, dobijete 2 BYD-ova nova Seala Boeing 787 Dreamliner Vrhunski zrakoplov za duga putovanja Što znamo o Boeing 787-8 Dreamlineru, koji se srušio na putu za London?

Američki FBI i informatički stručnjaci vjeruju da kineski hakeri pokušavaju ukrasti ispitivanja o razvoju cjepiva protiv koronavirusa, objavili su Wall Street Journal i New York Times.

Po pisanju tih listova, FBI i Ministarstvo domovinske sigurnosti namjeravaju objaviti upozorenje o pokušajima kineskog hakiranja u trenutku dok se vlade u svijetu i privatne tvrtke utrkuju u razvoju cjepiva protiv COVID-19. Hakeri također pokušavaju doći do informacija i intelektualnog vlasništva u vezi s liječenjem i testiranjem za COVID-19.

Prema medijskim izvješćima, američki dužnosnici tvrde da su hakeri povezani s kineskom vladom. Službeno priopćenje s tim u vezi moglo bi uslijediti u idućih nekoliko dana.

Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Zhao Lijiang odbacio je takve optužbe navodeći kako se Kina čvrsto protivi svim hakerskim napadima.

Mi smo vodeći u svijetu u pogledu razvoja cjepiva i liječenja COVID-19. Nemoralno je napadati Kinu glasinama i klevetama bez ikakva dokaza, kazao je Zhao.

Upitan o tim medijskim izvješćima, američki predsjednik Donald Trump nije ih potvrdio, ali je rekao: Što još ima novoga s Kinom? Što je tu novoga? Recite mi. Nisam sretan s Kinom. Vrlo pozorno to pratimo.

Američko upozorenje koje uslijedi bit će još jedno u nizu upozorenja i izvješća u kojima se optužuju hakerima koje podupiru vlade u Iranu, Sjevernoj Koreji, Rusiji i Kini za aktivnosti povezane s pandemijom koronavirusa u svijetu, od objavljivanja lažnih vijesti do napadanja pojedinih znanstvenika.

Prema New York Timesu, to bi mogao biti uvod u protunapad američkih agencija koje su uključene u kibernetički rat.

Prošlog su tjedna u zajedničkoj izjavi Sjedinjene Države i Britanija upozorile na porast kibernetičkih napada na zdravstvene stručnjake, tijela i organizacije koji se bave ispitivanjima o koronavirusu navodeći da su u to uključeni organizirani kriminalci "često povezani sa strukturama druge države".

(Hina)

Vezane vijesti

Još vijesti