Biden čini sve da Kineze uspori u razvoju najbržeg svjetskog superračunala koje bi njihovo hipersonično oružje učinilo nepobjedivim

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena poduzima korake kojima želi osujetiti napore Kine u izgradnji najbržeg svjetskog superračunala, koje im je nužno potrebno za razvoj naprednog naoružanja, uključujući nuklearno i hipersonično naoružanje.

Branimir Vorša | 09.04.2021. / 13:48 komentari
Vojna parada u Kini (Foto: AFP) - 11 (Foto: Afp)

Sedam kineskih tvrtki i kineskih vladinih laboratorija stavljeno je pod kontrolu izvoza u četvrtak odlukom Bidenove administracije, obzirom na njihovu povezanost s razvojem superračunala u Kini i zbog pitanja američke nacionalne sigurnosti. To znači da više neće moći koristiti tehnologiju koja je nastala u SAD-u bez dozvole američkog ministarstva trgovine.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote

To su stranke koje se ponašaju suprotno našim nacionalnim interesima, rekao je za Washington Post visoki dužnosnik spomenutog američkog ministarstva.

Ovdje je zapravo riječ o tome da se ne dozvoli da američka roba pridonosi napredovanju kineskih vojnih sposobnosti, dodao je isti izvor.

Tvrtke i laboratoriji koji su uključeni u ovaj embargo su Tianjin Phytium Information Technology, Shanghai High-Performance Integrated Circuit Design Center, Sunway Microelectronics, National Supercomputing Center Jinan, National Supercomputing Center Shenzhen, National Supercomputing Center Wuxi i National Supercomputing Center Zhengzhou.

Superračunalo u najvećem kineskom istraživačkom kompleksu za aerodinamiku, gdje se odvija i istraživanje hipersoničnog naoružanja, koristi mikroprocesore spomenute tvrtke Phytium, piše Washington Post. Ta tvrtka surađuje s američkim tvrtkama za izradu softvera, koje će odsad za to morati dobiti dozvolu ministarstva kako bi nastavile poslovanje s Kinezima, a do te dozvole je poprilično teško doći.

SAD su u globalnoj utrci s Kinom i Rusijom u izradi hipersoničnih raketa, koje su sposobne letjeti najmanje pet puta brže od brzine zvuka i koje su dizajnirane tako da su praktički nezaustavljive. Odlika hipersoničnih raketa jest njihova nevjerojatna brzina leta te okretnost u svrhu izbjegavanja svih postojećih protuzračnih obrambenih sustava.

Tu u priču ulaze superračunala, koja svojim kompleksnim izračunima pomažu u razvoju takvog naoružanja.

Kina želi napraviti prvo egzaskalno računalo, koje će biti sposobno napraviti milijun bilijuna kalkulacija u sekundi, što bi Kinezima dalo ogromnu prednost u utrci za izgradnjom najnaprednijeg hipersoničnog oružja.

Sposobnosti superračunala su vitalne za razvoj mnogih, možda čak i svih, modernih oružja i sustava nacionalne sigurnosti, poput nuklearnog i hipersoničnog naoružanja, naglasila je u priopćenju za medije Gina Raimondo, američka ministrica trgovine.

Američki predsjednik Joe Biden je Kinu stavio na vrh svojih vanjskopolitičkih aktivnosti, a to uključuje i investicije u istraživanje i razvoj kako bi se adekvatno odgovorilo naprecima koje su Kinezi postigli u tehnologiji i infrastrukturi. Biden je u četvrtak i sam tijekom govora poručio da se Kina brže razvija od SAD-a.

Izvor: Business Insider

Vezane vijesti