Bijeli haker Leon Juranić za Dnevnik Nove TV otkrio: Za 15 dolara mogli ste izvesti napad na veliku svjetsku banku

Od ovih napada nitko nije siguran. Napad je vrlo lako izvršiti i lako ga je provesti u djelo. Teško se zaštiti od njih, ističe "bijeli haker" Leon Juranić.

Barbara Štrbac | 25.04.2018. / 21:56 komentari
25.04.2018.
Leon Juranić (Foto: Dnevnik.hr) (Foto: 25.04.2018.)

Koliko je sustav u Hrvatskoj siguran od hakerskih napada? Znamo da nema apsolutne sigurnosti, ali koliko su državne službe i građani sigurni od ovakvih pojava razgovarali smo s bijelim odnosno etičnim hakerom Leonom Juranićem.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Nezadovoljstvo, ilustracija I Hrvati su počeli primati obavijesti Šok za korisnike Fejsa i Instagrama: Evo što ih čeka ako ne počnu plaćati pretplatu i ne žele dati podatke Meti

Jesu li hrvatske institucije u opasnosti od napada poput onih koje je na web stranici prodavao uhićen hrvatski haker?

Od ovih napada nitko nije siguran. Napad je vrlo lako izvršiti i lako ga je provesti u djelo. Teško se zaštiti od njih.

Ali to ne znači, recimo da će, primjerice SOA, biti pod napadom?

Ne mora značiti. Mogu biti, ali ovo nisu hakerski napadi gdje haker upada u sustav. On samo onemogućava sustav da normalno radi.

To bismo mogli usporediti sa zagušivanjem cijelog sustava?

Da. Haker s velikog broja različitih računala šalje istovremeno jako puno upita na određenu web stranicu koju zaguši pa legitimni korisnici nisu u mogućnosti otvoriti web stranicu.

Ova konkretna web stranica ''webstresser'' izvršila je oko četiri milijuna takvih napada. Može li svatko otići na internet i naručiti takav napad? Koliko to košta?

Mogli ste za 15 dolara naručiti napad na neku veliku svjetsku banku. Do nekoliko tisuća dolara vjerojatno, ali cifre su skroz male.

Gdje je tu njima zarada? Velika količina napada ili ...?

Ne znam njihov biznis model, ali vjerojatno je velika količina napada i cijena.

Ali to nije jedini način na koji takve stranice zarađuju?

Hakeri se često bave reketom. On ucijeni neku firmu, odnosno firma dobije mail u kojem kaže da ukoliko ne uplati određenu svotu novca na naš račun, stranica vam neće biti dostupna daljnjih tjedan dana. Na primjer, ako ne uplate, stranica im je ''down'' narednih sedam dana.

Tražili su nešto u novcu, nešto u bitcoinima. Može li se ući u trag bitcoinima ili oni kad odsluže svoju kaznu, ako ih osude, mogu normalno svoje bitcoine koristiti nakon toga?

Bitcoinima je jako teško ući u trag. Ne znam u ovom slučaju konkretno, ali sumnjam da će im ući u trag.

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr
 

Vezane vijesti