Bivši američki predsjednik: Tehnologija nas je trebala spojiti i ujediniti, ali nas samo udaljava i razjedinjuje

Tehnologija je trebala biti pozitivna, spajati ljude, ojačati njihovo zajedništvo. No, stvarnost je nešto drugačija.

Martina Čizmić | 22.11.2019. / 15:58 komentari
Barack Obama 4 (Foto: Alexander Eriksson / Oslo Business Forum)
Barack Obama 4 (Foto: Alexander Eriksson / Oslo Business Forum) (Foto: Alexander Eriksson / Oslo Business Forum)

Napredak tehnologije donio nam je cijeli niz pozitivnih promjena u društvu. No, isto je tako donio i specifične probleme koji negativno djeluju na društvo i potiču na udaljavanje te razjedinjavanje.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Upravo je na to upozorio bivši američki predsjednik Barack Obama.

Rast nejednakosti, kako unutar nacija, tako i među nacijama potaknut je globalizacijom i tehnologijom. Upravo to predstavlja jedan od najvećih rizika za mlade ljude. Nove tehnologije su nam omogućile da dopremo do svakoga. Imamo globalno tržište, ali i sve veću nejednakost, istaknuo je Obama gostujući na Dreamforce konferenciji u San Franciscu.

Obama je tijekom svog boravka u Bijeloj kući imao izuzetno dobre odnose s predstavnicima velikih tehnoloških tvrtki. U svojim je kampanjama za izbor i reizbor koristio internet i društvene medije kako bi dopro do što većeg broja birača i potaknuo ih da izađu na izbore. Čak je i među svojim najbližim suradnicima imao ljude koji su prije toga radili u Silicijskoj dolini.

No, iako je i osobno zagovornik tehnologije i često ju koristi, Obama sve češće upozorava na probleme koji se pojavljuju s korištenjem tehnologije u politici i političkim kampanjama.

Ljudi s pravom ističu polarizaciju u našem političkom životu. S pravom ističu izazove poput klimatskih promjena, brojnih izbjeglica i osjećaju se kako da im stvari bježe izvan kontrole. Ono što sam ja primijetio je taj osjećaj anksioznosti, nesigurnosti kod mnogo ljudi. Dio problema je i u tehnologiji jer se rađa ljutnja koju tehnologija dodatno potpiruje, dodao je Obama.

Društvene mreže poput Facebooka i YouTubea već su nekoliko puta prozivani zbog poticanja na netrpeljivost, rasizam i mržnju. Njihovi algoritmi trebali bi prikazivati ljudima sadržaj koji je sličan onome što korisnici sami odabiru, no to često znači da ih samo još više uvlače u spiralu mržnje, rasizma, polarizacije i slično.

Gledate li Fox News, živite u potpuno drugačijem svijetu nego ako čitate New York Times. Ako informacije dobivate samo s YouTubea ili interneta, odjednom, svijet izgleda potpuno drugačije, upozorava Obama. Separiramo se na način koji je opasan. Vjerovao sam, i još uvijek vjerujem, da internet može biti snažan alat koji bi nam trebao pomoći da napokon prihvatimo jedni druge i budemo jedinstveni, ali stanje je trenutno razočaravajuće.

Izvor: Bloomberg

Vezane vijesti