Bizarno otkriće: Astronomi pronašli zvijezde koje se okreću jedna unutar druge

Kineski astronomi otkrili su binarni zvjezdani sustav kakav dosad nije viđen u svemiru.

Branimir Vorša | 28.05.2025. / 14:42 komentari
Binarni zvjezdani sustav, ilustracija
Binarni zvjezdani sustav, ilustracija (Foto: Midjourney)

U tišini krškog gorja kineske provincije Guizhou, gigantska radijska antena uhvatila je rijedak i otkrivajući signal iz svemira - pulsar čije zračenje povremeno zaklanja njegova zvjezdana pratilja. To otkriće, ostvareno pomoću kineskog Sfernog radijskog teleskopa (FAST) s aperturom od petsto metara, donosi ključne uvide u način na koji se binarne zvijezde razvijaju i međusobno djeluju s drugim zvijezdama.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Pulsari su guste neutronske zvijezde koje iz svojih magnetskih polova emitiraju snopove elektromagnetskog zračenja. Ti snopovi se šire svemirom kako se zvijezda okreće, a promatračima sa Zemlje pojavljuju se kao pravilni impulsi radijskih valova, rendgenskih ili gama zraka. U našoj galaksiji do sada je otkriveno više od 3400 pulsara.

Misija teleskopa FAST

FAST, poznat i kao “Kinesko nebesko oko”, najveći je radijski teleskop s jednom antenom na svijetu, sastavljen od više od 4400 podesivih panela. U punom pogonu je od siječnja 2020. godine, a međunarodnim znanstvenicima otvoren je u ožujku 2021. godine. Njegove glavne misije uključuju proučavanje pulsara, brzih radijskih bljeskova u svemiru, svemirskog vodika i potragu za izvanzemaljskom inteligencijom.

Skrivena pratilja zaklanja zraku

Istraživački tim pod vodstvom Han Jinlina iz Nacionalnih astronomskih opservatorija Kine ističe da se pulsar, označen kao PSR J1928+1815, nalazi na udaljenosti od 455 svjetlosnih godina od Zemlje. Njegovi impulsi povremeno nestaju dok se pratilja zvijezda kreće ispred njega svakih nekoliko sati. Kineski znanstvenici objavili su studiju o tom otkriću u časopisu Science.

Taj pulsar nalazi se u kratkotrajnom razdoblju evolucije binarnog sustava, u kojem obje zvijezde kruže unutar zajedničkog omotača vodika. Tijekom približno 1000 godina, neutronska zvijezda uklanja taj omotač, otkrivajući zvijezdu koja sagorijeva helij.

Novootkriveni sustav pruža rijedak, opažljiv dokaz prijenosa mase i stezanja orbite u binarnoj evoluciji, produbljujući razumijevanje neutronskih zvijezda i njihove uloge u gravitacijskim valovima.

Izvor: Universe Today

Vezane vijesti