Tržište grafičkih kartica posljednjih godina stalno raste. Prvo na krilima rudarenja kriptovaluta, a u posljednje vrijeme zbog umjetne inteligencije. Stoga ne iznenađuje ni što su cijene novih grafičkih kartica skočile.
Međutim, gameri koji su željeli kupiti novu Nvidijinu GeForce RTX 5090 grafičku karticu, ostali su praznih ruku diljem svijeta. Dijelom jer je Nvidija na tržište stavila relativno malo tih kartica, a dijelom jer su neki iskoristili priliku i upustili se u "nepoštenu praksu".
Naime, novolansirana grafička kartica nestala je s tržišta za manje od dana, zbog izuzetno velike potražnje, malog broja primjeraka, ali i - preprodavača.
Neki su prepoznali potencijal i odlučili zaraditi na preprodaji ionako skupe grafičke kartice (cijena joj se kreće od 1990 dolara na više). A za pomoć su angažirali - botove.
Tako je PCGH otkrio da se njemačkim serverom Discorda proširio "preprodavački bot" koji je svima koji su ga pokrenuli omogućio pristup još neobjavljenim linkovima za kupovinu te grafičke kartice u internetskoj trgovini Proshop. Botovi su tako mogli obaviti kupovinu i prije dizanja embarga i početka službene prodaje, što je rezultiralo rasprodanom grafičkom karticom i prije nego što je i jedan "normalan" gamer mogao pokušati kupiti ju.
PCGH je otkrio kako je bot uspio kupiti sve raspoložive primjerke, a Proshop nije učinio ništa kako bi to spriječio. Čak i tamo gdje je kupovina bila ograničena na nekoliko primjeraka po korisniku, bot je iskoristio slanjem na različite adrese.
Gameri uzvraćaju udarac
Jasno je da je takva situacija razbjesnila gamere i sve one koji su željeli nabaviti novu grafičku karticu. Jer preprodavači su iskoristili priliku i višestruko povećali cijenu kratice, pa ju neki nudi i po cijeni od vrtoglavih 8000 dolara.
Kako bi im stali na kraj i, možda, usput nešto zaradili, korisnici na eBayu su počeli objavljivati lažne oglase o prodaji tražene kartice. Tako je na eBayevim stranicama u Velikoj Britaniji i SAD-u moguće pronaći tisuće objava u kojima se nudi RTX 5090.
No, većina oglasa sadrži i upozorenje o "pomnom čitanju opisa na kraju". Tako je u opisu "predmeta koji se nudi na prodaju" moguće pronaći upozorenje da se ne prodaje prava kartica već njena fotografija koju će kupac dobiti putem elektroničke pošte, klasične pošte, a neki čak nude i da im tu fotografiju uokvire.
Svakom čovjeku to bi trebao biti znak da odustane od kupovine, no botovi nisu toliko sofisticirani. Tako PC Gamer navodi kako je jedan od crteža RTX 5090 prodan za nevjerojatnih 1200 dolara, kao i fotografija po cijeni od 1900 dolara.
Neki su prodavatelji još kreativniji pa jasno navode da će umjesto kartice, "kupcu" poslati nešto od "vlastitog smeća koje nađu u kući".
Redditom se šire primjeri takvih oglasa uz napomenu da korisnici slobodno iskoriste primjer za kreiranje vlastitog oglasa za "prodaju" RTX 5090.
Jasno je da gomila takvih oglasa neće spriječiti preprodavače i njihove botove da ponove ovakvu akciju sa sljedećom generacijom grafičkih kartica. Ali možda takav suptilan rat ipak da do znanja Nvidiji da bi trebala povećati količinu kartica dostupnih na tržištu ili pak uvesti neke druge tehnike kojima bi zaštitili prave kupce od preprodavača.