Blackrock i Microsoft najavljuju fond za ulaganja u infrastrukturu za AI

Američka investicijska tvrtka BlackRock i tehnološki div Microsoft planiraju osnovati fond i pribaviti do 100 milijardi dolara za ulaganja u podatkovne centre i energetske projekte za umjetnu inteligenciju.

Hina | 18.09.2024. / 12:03 komentari
Microsoft
Microsoft (Foto: Afp)

Modeli umjetne inteligencije, posebno oni koji se koriste za strojno učenje i obradu ogromne količine podatka, zahtijevaju znatnu računalu snagu, a time i veću potrošnju energije.

tri vijesti o kojima se priča Širenje stanica raka Radi se na novim lijekovima Otkriveno tajno oružje raka: Evo što tumorima daje energiju za širenje u tijelu Elon Musk Zar zaista to ne koristi? Je li to moguće? U javnost procurila nevjerojatna tvrdnja Muskovih odvjetnika Olujni oblaci u obliku ljutitog lica, ilustracija Ako ne bude hitne promjene... Klimatolozi se vodili pogrešnim scenarijem klimatskih promjena? Satelitski podaci sugeriraju daleko lošiji ishod

Da bi umjetna inteligencija funkcionirala, tehnološke tvrtke moraju povezati tisuće čipova u 'grozdove' kako bi osigurali dovoljnu računalnu snagu za obradu podataka, što je znatno povećalo potražnju za specijaliziranim podatkovnim centrima.

Fond Global AI Infrastructure Investment Partnership trebao bi proširiti 'nabavne lance' umjetnu inteligenciju i osigurati više struje, stoji u priopćenju BlackRocka i Microsofta.

Microsoft Microsoft razvija sigurnosne alate kako bi se izbjeglo ponavljanje CrowdStrike incidenta

Cenzura Bijela kuća s tehnološkim divovima dogovara širenje alata za izbjegavanje cenzure

Glavni partner u fondu bit će investicijska tvrtka iz Abu Dhabija MGX, a stručno znanje osigurat će američki proizvođač čipova Nvidia.

Kompanije žele razviti investicijski potencijal od 100 milijardi dolara, kada se uključi financiranje duga, stoji u priopćenju.

Većina ulaganja bit će usmjerena u SAD, a ostatak u zemlje partnere.

Financial Times je prvi izvijestio o osnivanju fonda, napominje Reuters.

Vezane vijesti