Ovako nešto nama je daleko poput najudaljenije galaksije, nemoguća misija i nedosanjani san, ali tko zna, možda jednoga dana, barem oni najmlađi, dočekaju ovakvo "ludilo" od brzine pristupa internetu...
Dosadašnji rekord iznosio je 26 terabita u sekundi, koliko su u prijenosu podataka uspjeli postići znanstvenici s Instituta za tehnologiju u njemačkom Karlsruheu. Ipak, tim danskih znanstvenika sa Sveučilišta DTU Fotonik otišao je korak dalje u do sada nezamislivu dimenziju prijenosa podataka. Korištenjem višejezgrenog optičkog kabela uspjeli su postići brzinu prijenosa podataka od čak 43 terabita u sekundi! Ključ je u kabelu, koji je inače produkt japanske kompanije NNT, a koji u odnosu na klasični optički kabel koji ima samo jednu jezgru ima strukturu u kojoj svaka jezgra ima vlastitu staklenu nit, a upravo to omogućava ovako ekstremno brz prijenos podataka. Naravno, ovo je samo pojednostavljeno objašnjenje, stvari su daleko kompleksnije i nitko ne zna kada će, odnosno po kojim cijenama ovako nešto biti javno dostupno.
Iako bi čovjek pomislio da je za ovakav prijenos potrebna debljina kabela ekvivalentna onoj brodskog konopa, baš suprotno, kabel koji su koristili danski inženjeri nije ništa deblji od onih koji se već koriste. A koliko je ovo zapravo brzo, najbolje će reći "jednadžba" prema kojoj biste 1GB podataka na svoje računalo mogli preuzeti za samo 0,2 milisekunde! Nevjerojatna brzina će sigurno jednoga dana postati javno dostupna, uostalom, diljem planete nebrojeni stručnjaci rade na povećanju javne brzine prijenosa podataka, koja je po mnogima ključna za opstanak samog interneta i njegov razvoj, jer se na godišnjoj razini bilježi rast prometa u iznosu do čak 50 posto. Takvom penetracijom će se postojeća infrastruktura "zagušiti", zato su bitne nove, moderne i super brze tehnologije, a Danci su razvili jednu upravo takvu.