Znanstvenici, stručnjaci za razvoj djece pa čak i liječnici sve glasnije upozoravaju o štetnom utjecaju preranog korištenja pametnih telefona kod djece. I dok neki ističu kako djeca ne bi trebala primati pametni telefon u ruke prije polaska u školu, drugi ističu kako do druge godine života uopće ne bi trebala biti izložena ekranima.
No, upozorenja su jedno, a stvarni život nešto drugo. Pa ipak, možda bi trebali stati i poslušati što stručnjaci govore.
Novo istraživanje sugerira da korištenje društvenih mreža ima značajan utjecaj na interakciju roditelja i djece. Čak i kad roditelji ne zure u ekran telefona.
Istraživanje koje je prezentirano na konferenciji Digital Media and Developing Minds International Sceintific Congres, provela je doktorandica Liz Robinson sa Sveučilišta Alabama.
Njeni rezultati su pokazali da majke koje provode više vremena na društvenim mrežama manje razgovaraju sa svojom djecom. Problem je što manje razgovaraju sa svojom djecom i kad u tom trenutku ne koriste društvene mreže.
Istraživanje je pokazalo kako majke koje više koriste društvene mreže (u prosjeku 169 minuta dnevno) u prosjeku razgovaraju 29 posto manje sa svojom djecom kad se ona igraju. Zanimljivo, korištenje pamtenog telefona ili računala za provjeru e-maila, čitanje vijesti i slično, nije utjecalo na intenzitet razgovora.
Iako ovo istraživanje još nije prošlo recenziju niti službenu objavu, rezultati nisu iznenadili druge stračnjake. Majke koje su bile uključene u istraživanje bile su fizički prisutne u istom prostoru kao njihova djeca, ali su njihove misli bile negdje drugdje.
Često nam misli odlutaju na aktivnosti koje su prirodno puno ugodnije, a znamo da korištenje društvenih mreža predstavlja upravo takvu aktivnost za mnoge, istaknula je za CNN Kris Perry, izvršna direktorica neprofitne organizacije Children and Screens koja je organizirala konferenciju.
Iako nije bila uključena u istraživanje, Perry ističe kako je glavna značajka društvenih mreža upravo privlačenje i zadržavanje pozornosti korisnika.
Što onda roditelji mogu napraviti kako bi promijenili ovakvu situaciju?
Stručnjaci kažu da je rješenje veoma jednostavno - više razgovarati sa svojom djecom.
Učenje govora i jezika je veoma važno za optimalan razvoj djeteta, ističe Perry. Dodaje kako veće izlaganje djeteta jeziku poboljšava razvoj mozga, uspjeh u školi, komunikacijske vještine i sam razvoj vokabulara.
Komunikacija tijekom igranja između roditelja i djeteta ključna je za društveni i emotivni razvoj, pomaže u razvoju izvršnih funkcija, povećava koncentraciju i pomaže im regulirati njihove emocije.
Djeca su svjesna što i koliko njihovi roditelji gledaju, a kroz to uče što je važno u životu. Ako pažnja roditelja stalno ide prema pametnom telefonu, djeci poručujemo da je u tom trenutku taj uređaj važniji od njih, ističe Robinson.
Upravo bi zato roditelji trebali donijeti svjesnu odluku i biti mentalno prisutni u periodu kad se druže s djecom.
Robinson savjetuje roditeljima da odrede vrijeme u danu kad će svojoj djeci posvetiti svu svoju pažnju. Iako je to zbog obaveza i posla često teško odrediti, ponekad je dovoljno i 15ak minuta fokusiranja na dijete i njegove potrebe.
Zato, odredite kad ćete stišati svoj telefon i odložiti ga u drugu sobu i posvetiti se djetetu i njegovim potrebama. Društvene mreže bit će na istome mjestu i kad dijete ode na spavanje ili na igranje s vršnjacima.
Izvor: CNN