Durov se pohvalio: "Nakon 11 godina, dokazali smo da je moguće"

To pokazuje da društvene platforme mogu postići financijsku održivost i ostati neovisne te poštujući korisnička prava, dodao je Durov.

Martina Čizmić | 24.12.2024. / 12:04

Telegram (Foto: Afp)

 Popularna aplikacija za dopisivanje zaštićeno enkripcijom, Telegram, po prvi je put u svom postojanju postala - profitabilna. Objavio je to na svom profilu na platformi X, Telegramov osnivač, Pavel Durov.

Nakon 11 godina postojanja, Durov i njegov tim, napokon su pronašli model koji je ovu aplikaciju učinio veoma provitabilnom. Zahvaljujući kombinaciji oglasa i premium pretplate, prihodi su premašili milijardu dolara, od čega je čak 500 milijuna dolara otišlo na gotovinske rezerve. Koliko je još prikupljeno u kriptovalutama, Durov nije otkrio.

Durov je istaknuo kako su im ti prihodi omogućili da otplate značajan dio duga koji je ukupno iznosio 2 milijarde američkih dolara.

Ove se godine broj Telegramovih premium pretplatnika utrostručio, prešavši 12 milijuna. Naši prihodi su se također povećali nekoliko puta, zapisao je Durov. Pohvalio se i kako je za izvrsne financijske rezultate zaslužan cijeli niz inovacija u monetizaciji - od darova, zvjezdica, nagradnih igara, mini aplikacija, Telegram Businessa i Telegram Gatewaya do platforme za suradnike.

To pokazuje da društvene platforme mogu postići financijsku održivost i ostati neovisne te poštujući korisnička prava, dodao je Durov.

Telegram trenutno ima oko 950 milijuna korisnika diljem svijeta, a u posljednjih se godinu dana susreo s cijelim nizom problema i kontroverzi. Podsjetimo, sam je Durov završio u pritvoru ove godine, nakon što su ga francuske vlasti uhitile pod optužbom da je dopustio kriminalne aktivnosti na Telegramu. Iako više nije u pritvoru, Durov ne smije napustiti Francusku.

Gledanje pornografije Alati s kojima se "uništavaju životi i ostvaruju scenariji iz noćne more za žene" dostupni su na Telegramu

Demonstranti nose sliku Durova Nakon uhićenja Durova, Telegram ipak kreće s promjenama oko moderiranja sadržaja

S druge strane, dok se broj korisnika povećava u cijelom svijetu, Španjolska, Njemačka i Velika Britanija razmišljale su o zabrani korištenja aplikacije i nametanju sankcija, jer Telegram vide kao platfromu za širenje dezinformacija. Najglasniji su prigovori činjenici da gotovo ne postoje pravila za moderiranje sadržaja. Aplikacija je već zabranjena u Kini, Tajlandu i Iranu. Iako je istu sudbinu imala i u Rusiji između 2018. i 2020. godine, jer su odbili državi dati pristup korisničkim podacima, trenutno je upravo Telegram jedna od najpopularnijih platformi u Rusiji i igra ključnu ulogu u širenju informacija o ratu u Ukrajini.

Izvor: Business Insider

 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti