Nakon što je predsjednica EU, Ursula von der Leyen predstavila planove Europske unije, među kojima je i donošenje Akta o kibernetičkoj sigurnosti, povjerenik za unutarnje tržište, Thierry Breton, u objavi je na LinkedIn-u otkrio i kakvi su planovi EU vezani za metaverse.
Nastavit ćemo promatrati nove digitalne prilike i trendove, kao što je metaverse, napisao je Breton te dodao kako je upravo to jedan od gorućih izazova koji su pred nama.
Kako navodi Breton, iako se izraz metaverse koristi za novi oblik virtualnog prostora, ne radi se o jednom, već o mnogo virtualnih prostora koje će korisnici moći koristiti na inovativan način.
U kontekstu toga, EU planira poticati stvaranje virtualnih svjetova u tri smjera - ljudi, tehnologija i infrastruktura.
1. Ljudi: metaverse usredotočen na europske vrijednosti i pravila
Metaversi funkcioniraju u stvarnom vremenu, proširenoj ili virtualnoj stvarnosti i ne mogu se resetirati ili staviti na čekanje. Oni postaju nešto slično onome što je za stare Grke bila "Agora": javni prostor, novi javni "trg" gdje digitalne interakcije koje su već moguće online imaju potencijal da se pojačaju kao nikada prije.
Ovo novo virtualno okruženje mora ugraditi europske vrijednosti od samog početka. Ljudi bi se trebali osjećati sigurno u virtualnom svijetu kao i u stvarnom.
Privatni metaversi trebali bi se razvijati na temelju interoperabilnih standarda i niti jedan privatni igrač ne bi trebao držati ključ javnog trga niti postavljati njegove odredbe i uvjete. Inovatorima i tehnologijama treba dopustiti nesmetan razvoj.
Sa Zakonom o digitalnim uslugama (DSA) i Zakonom o digitalnim tržištima (DMA), Europa sada ima snažne regulatorne alate za digitalni prostor sklone budućnosti. Iz ovog smo izvukli i pouku: nećemo svjedočiti novom Divljem zapadu niti novim privatnim monopolima. Namjeravamo od samog početka oblikovati razvoj istinski sigurnih i uspješnih metaverzuma.
Slično europskom Bauhausu, pokrenut ćemo kreativni i interdisciplinarni pokret , s ciljem razvoja standarda, povećanja interoperabilnosti, maksimiziranja učinka uz pomoć IT stručnjaka, regulatornih stručnjaka, organizacija građana i mladih, napisao je Breton.
2. Oblikovanje metaversa ovladavanjem tehnologijama
Naša sposobnost da oblikujemo metaverse ovisit će o našoj sposobnosti da ovladamo i razvijemo vrhunske tehnologije u Europi i izgradimo održivi ekosustav. Metaverse se gradi na različitim blokovima i tehnologijama (softver, platforme, 5G, HPC, oblaci itd.). Europa ima jake prednosti u ovom području: naše istraživanje i inovacije za softver te naše kvalificirane radnike i istraživače. Također imamo konkurentsku prednost sadržaja s našom velikom kulturnom i jezičnom raznolikošću i našim uspješnim sektorom igara. Imerzivne tehnologije i virtualna stvarnost u središtu su ovog fenomena. Ekosustav već raste diljem Europe: u Italiji, Latviji, Francuskoj, Njemačkoj, Finskoj i drugdje, sastavljen od velikih igrača kao i inovativnih malih i srednjih poduzeća.
Komisija je postavila temelje za strukturiranje ovog ekosustava. Danas sam sretan što mogu pokrenuti industrijsku koaliciju virtualne i proširene stvarnosti koja okuplja dionike iz ključnih metaversertehnologija. Razvili smo mapu puta koju podržava više od 40 organizacija iz EU-a aktivnih u ovom prostoru, od velikih organizacija do malih i srednjih poduzeća i sveučilišta.
Europa također ulaže u istraživanje i revolucionarne tehnologije koje podupiru metaverse u područjima kao što su fotonika, poluvodiči ili novi materijali. Europski zakon o čipovima potaknut će razvoj i proizvodnju hardvera u Europi.
Sljedeći korak bit će kvantni skok od trenutne virtualne stvarnosti i drugih tehnologija koje omogućuju u svijet koji doista spaja stvarno i virtualno, pojasnio je.
3. Otporna poveziva infrastruktura
Treće, u novim virtualnim prostorima, količina podataka koji se razmjenjuju – i prikupljaju – putem ovih tehnologija bit će veća nego ikad . Potpuno virtualne komercijalne transakcije brzo rastu i uključivat će nove sustave plaćanja (digitalne, kripto ili tradicionalne) i oblike identifikacije i vlasništva (jedinstveni identifikatori, NFT-ovi i blockchain).
Novi virtualni svjetovi izložit će još intenzivniji pritisak na infrastrukturu povezivanja koja je potrebna da bi se omogućio razvoj svih ovih događaja.
Trenutna situacija, pogoršana tijekom pandemije COVID-19, pokazuje paradoks povećanja količine podataka koji se prenose infrastrukturama, ali smanjuju prihode i apetite za ulaganje kako bi se ojačale i učinile otpornima. Trenutna gospodarska klima pokazuje stagnaciju nagrada za ulaganja i sve veće troškove implementacije čiste infrastrukture povezivanja.
U Europi bi svi tržišni igrači, koji imaju koristi od digitalne transformacije, trebali dati pravedan i razmjeran doprinos javnim dobrima, uslugama i infrastrukturi, za dobrobit svih Europljana.
Pokrenut ćemo sveobuhvatno promišljanje i konzultacije o viziji i poslovnom modelu infrastrukture koja nam je potrebna za prijenos količine podataka i trenutnih i kontinuiranih interakcija koje će se događati u metaversima, ističe Breton.