Europa objavila osam lokacija na koje dolaze vrhunska superračunala. Je li Hrvatska među njima?

Od 28 država koje sudjeluju u Zajedničkom poduzeću 19 će ih biti dio konzorcija koji upravlja centrima. Zajedno sa sredstvima EU-a, proračun iznosi ukupno 840 milijuna eura.

Martina Čizmić | 07.06.2019. / 15:56 komentari
Superračunalo (Foto: Getty Images) (Foto: Getty Images)

Europska unija uskoro će biti bogatija za osam superračunala koja će biti potpora europskim istraživačima, industrijama i poduzećima u razvoju novih aplikacija u najrazličitijim područjima, od razvoja lijekova i novih materijala do borbe protiv klimatskih promjena.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Velik je to korak prema pretvaranju Europe u vodeću svjetsku superračunalnu regiju.

Osam lokacija, koje je odabralo Europsko zajedničko poduzeće za računalstvo visokih performansi, EuroHPC, dobit će superračunalne centre financirane europskim novcem, a nalazit će se u Barceloni (Španjolska), Bologni (Italija), Kajaaniju (Finska), Minhou (Portugal), Ostravi (Češka), Bissenu (Luksemburg), Sofiji (Bugarska) i Mariboru (Slovenija).

Ti će centri našim istraživačima omogućiti pristup vrhunskim superračunalima, resursu koji je strateški važan za budućnost europske industrije. Podatke će moći obrađivati u EU-u, ne više izvan njega. Za Europu je to velik korak naprijed u ostvarivanju nove razine računalnih mogućnosti. Pomoći će nam da postanemo bolji u tehnologijama budućnosti kao što su internet stvari, umjetna inteligencija, robotika i analiza podataka, istaknuo je Andrus Ansip, potpredsjednik Komisije nadležan za jedinstveno digitalno tržište.

Kako ističu iz Europske komisije, centri će služiti kao potpora u razvoju važnih aplikacija u područjima kao što su personalizirana medicina, razvoj lijekova i materijala, bioinženjerstvo, meteorologija i klimatske promjene. Od 28 država koje sudjeluju u Zajedničkom poduzeću 19 će ih biti dio konzorcija koji upravlja centrima. Zajedno sa sredstvima EU-a, proračun iznosi ukupno 840 milijuna eura.

Ova inicijativa dokazuje koliko zajedničko ulaganje EU-a i njegovih država, kao potpora ostvarenju zajedničkog cilja, može pridonijeti tome da Europa postane predvodnik u sektoru visoke tehnologije, što pak donosi znatne koristi svim europskim građanima i poduzećima. Sad se okrećemo prema idućem dugoročnom proračunu EU-a i našem programu Digitalna Europa, u okviru kojeg smo predložili znatna ulaganja u vrhunska superračunalnu i podatkovnu infrastrukturu, dodao je povjerenik za proračun i ljudske resurse, Günther Oettinger.

Superračunalo (Foto: Getty Images) (Foto: Getty Images)

Računalstvo visokih performansi u današnjem je svijetu ključno za stvaranje rasta i radnih mjesta, ali i za stratešku autonomiju i inovacije u bilo kojem području. Primjene superračunalstva doista su mnogobrojne. Njime se, primjerice, mogu prognozirati promjene lokalnih i regionalnih uzoraka vremena te razmjeri i kretanje oluja i poplava, a to pak omogućuje aktiviranje sustava za rano upozoravanje na ekstremne vremenske pojave. Primjenjuje se i za razvoj novih lijekova, rješavanje složenih fizikalnih jednadžbi kojima se oponašaju molekularni procesi i interakcije novog lijeka s ljudskim tkivom. Avionska i automobilska industrija također upotrebljavaju superračunalstvo za izvođenje složenih simulacija i testiranje pojedinačnih sastavnih dijelova, ali i cijelih aviona i automobila. Usto, superračunala su iznimno važan element u razvoju umjetne inteligencije i jačanju europskih mogućnosti u području kibersigurnosti i blockchain tehnologije jer su nužna za izvođenje simulacija velikih razmjera i analiziranje podataka.

Europsko zajedničko poduzeće za računalstvo visokih performansi dobar je primjer kako države članice EU-a mogu suradnjom poticati inovacije i biti globalno konkurentne u tim strateški iznimno važnim tehnologijama. Uvjerena sam da će nova superračunala u tim centrima Europu učiniti konkurentnijom u digitalnom sektoru. Pokazali smo snagu našeg europskog pristupa koja će pomoći našim poduzećima i donijeti konkretne koristi našim građanima, zaključila je povjerenica za digitalno gospodarstvo i društvo, Mariya Gabriel.

EuroHPC u suradnji s odabranim domaćinima krenuti će u nabavku osam superračunala: tri predeksaskalarna stroja (sposobna izvoditi više od 150 petaflopsa ili 150 milijuna milijardi izračuna u sekundi) koja će biti među pet najboljih u svijetu i pet petaskalarnih strojeva (sposobnih za najmanje četiri petaflopsa ili četiri milijuna milijardi operacija u sekundi). Očekuje se da će predeksaskalarni sustavi imati 4 – 5 puta više računalne snage od trenutačno najboljih superračunalnih sustava Partnerstva za napredno računalstvo u Europi (PRACE). U kombinaciji s petaskalarnim sustavima udvostručit će superračunalne mogućnosti na europskoj razini, što znači da će biti dostupnije većem broju korisnika.

Očekuje se da će superračunala početi s radom u drugoj polovini 2020. za europske korisnike iz akademske zajednice, industrije i javnog sektora. Sva nova superračunala bit će povezana s brzom paneuropskom mrežom GEANT kao i postojeća superračunala koja su dio PRACE-a.

Vezane vijesti