Europol je objavio Obavještajnu obavijest u kojoj skreće pozornost na porast nasilnih internetskih zajednica posvećenih ozbiljnom ozljeđivanju djece.
Kako navode u objavi, ovaj strateški dokument usredotočen je na kultove i skupine za "grooming" (grooming je naziv za proces kojim najčešće počinje seksualno zlostavljanje djece, a u hrvatskom jeziku se prevodi kao „vrbovanje“ ili „mamljenje“. Proces u kojem se potencijalni seksualni zlostavljač sprijateljuje s djetetom te zadobiva njegovo povjerenje kako bi ga pokušao uključiti u zlostavljačke aktivnosti, op. ur) na internetu posvećene normalizaciji nasilja i korumpiranju maloljetnika, zagovaranju kolapsa modernog društva kroz terorističke činove, kaosu i nasilju te širenju ideologija koje potiču masovna pucnjave, bombaške napade i druga djela zločina.
Iz Europola pojašnjavaju kako ove zajednice regrutiraju prijestupnike i žrtve na globalnoj razini i funkcioniraju kao kultovi formirani oko karizmatičnih vođa koji koriste manipulaciju i prijevaru kako bi namamili i kontrolirali svoje žrtve. Hijerarhija zajednica temelji se na količini podijeljenog sadržaja, pri čemu najplodniji suradnici zarađuju više rangove. Članovi zajednice dijele izrazito nasilan sadržaj, od krvi i okrutnosti prema životinjama do materijala o seksualnom iskorištavanju djece i prikaza ubojstava.
Danas digitalne platforme omogućuju komunikaciju na globalnoj razini; nasilne ekstremističke online zajednice također iskorištavaju ovu priliku. Nasilni počinitelji šire štetne ideologije, često ciljajući na našu mladež. Ove mreže radikaliziraju umove u sjeni, potičući ih da unesu nasilje u stvarni svijet. Svijest je naša prva linija obrane. Obitelji, nastavnici i zajednice moraju ostati na oprezu i opremiti mlade ljude vještinama kritičkog razmišljanja kako bi se oduprli online manipulaciji. Međunarodna suradnja također je imperativ – razmjenom obavještajnih podataka i pozivanjem počinitelja na odgovornost, možemo se boriti protiv ovih opasnih zajednica i zaštititi buduće generacije od stiska ekstremnog nasilja i kriminala, istaknula je izvršna direktorica Europola Catherine De Bolle.
Regrutiranje putem platformi za igre i zajednica za samopomoć
Počinitelji koriste platforme za online igranje, usluge streaminga i platforme društvenih medija kako bi identificirali i namamili svoje žrtve, upozoravaju iz Europola. Članovi ovih skupina usmjereni su na ranjive mlade osobe, maloljetnike između 8 i 17 godina – posebice koji su LGBTQ+, pripadnici manjine i oni koji se bore s problemima mentalnog zdravlja. U nekim slučajevima, počinitelji se infiltriraju u online zajednice za samopomoć ili podršku posvećene pojedincima pogođenim ovim problemima.
Ovi kriminalci koriste različite taktike kako bi namamili i manipulirali svojim žrtvama da proizvedu eksplicitni seksualni sadržaj, počine samoozljeđivanje, ozljeđuju druge, pa čak i izvrše ubojstva. U početku se počinitelji često koriste tehnikama 'bombardiranja ljubavi' – ekstremnim izrazima brige, ljubaznosti i razumijevanja kako bi pridobili povjerenje maloljetnika – dok prikupljaju osobne podatke o svojim žrtvama. Kriminalni akteri koriste se ovim informacijama u fazi iskorištavanja groominga, kada prisiljavaju ranjive maloljetnike na proizvodnju seksualnog sadržaja i vršenje nasilnih radnji. Počinitelji zatim ucjenjuju žrtve da čine još štetnija djela prijeteći da će podijeliti eksplicitni sadržaj žrtava s njihovim obiteljima, prijateljima ili online zajednicama.
Jednom kada se uhvate u mrežu grabežljivaca, maloljetnici postaju još ranjiviji: Zato je ključno otkrivanje ovih kriminalnih aktivnosti, upozoravaju iz Europola.
Kako prepoznati dijete u nevolji?
Kako bi pomogli roditeljima, ali i svima ostallima, prepoznati dijete u nevolji iz Europola su izdvojili neka od ponašanja koja mogu ukazivati na to da je dijete na nišanu kriminalaca.
- Taje svoje online aktivnosti
- Povlače se u sebe i izoliraju
- Nalaze se pod emocionalnim stresom
- Pokazuju interes za štetnim sadržajem
- Mijenjaju način izražavanja ili simbole koje koriste
- Prikrivaju fizičke znakove ozljeda
Ako primijetite neko od ponašanja poput:
- Neobične aktivnosti na platformama
- Interakcija s nepoznatim kontaktima
- Šifrirana komunikacija
- Izloženost uznemirujućim sadržajima
Nemojte ih ignorirati!
Razgovarajte s djecom ili potražite pomoć. U Hrvatskoj se, primjerice, možete obratiti za pomoć Centru za nestalu i zlostavljanu djecu.