Skriven iza lažnog profila na Facebooku, djevojčicama je slao pornografske sadržaje, poticao ih je da se snimaju u eksplicitnim pozama, pa ih ucjenjivao. No razotkriven je nakon dojave.
"Oni zapravo krivo misle da su potpuno sigurni u anonimnosti lažnog profila. Srećom, varaju se i uspijevamo im ući u trag i privesti ih pravdi'', rekla je Anita Matijević iz Službe općeg kriminaliteta.
Meta su mu bile djevojčice od 10 do 15 godina. S takvim se slučajevima susreće i Hrabri telefon. "Oni nam sami govore o tom osjećaju nepovjerenja, straha, misle da će ih roditelji možda osuditi ili druge odrasle osobe'', kaže Hana Hrpka, predsjednica udruge Hrabri telefon.
A osjećaj krivnje i srama dovede do kasnog prijavljivanja policiji. "Facebook ne bi trebalo prema samoj platformi imati prije 13. godine, što bi roditelji trebali znati i ne izložiti svjesno djecu koja su mlađa", rekao je Tomislav Androš, stručnjak za informatičku sigurnost.
Problem je, kaže, što roditelji o društvenim mrežama znaju manje od svoje djece. I oni se trebaju educirati.
"O nesigurnostima na internetu, o društvenim mrežama, o sigurnosnim postavkama. Trenutno ni to nije slučaj i, nažalost, roditelji znaju jako malo i prepustili su djecu zapravo da se odgajaju sama. Ovo je samo logična posljedica svega toga", dodaje Androš.
Udruge koje brinu o žrtvama pedofila pred Banskim dvorima tražile su strože kazne. "Svjedoci smo da se u našoj državi osuđeni pedofili vraćaju na svoja radna mjesta nakon odslužene kazne u okruženje svojih žrtava. Svjedoci smo da za spolno zlostavljanje i silovanje djece pedofili dobivaju kazne društveno korisnog rada'', kaže Anita Papa iz Udruge Lavice za zaštitu i pomoć žrtvama pedofila. Uhićenom 24-godišnjaku za spolno uznemiravanje i iskorištavanje djece prijeti do 8 godina zatvora.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.