FBI izdao važno upozorenje: Igračke koje su povezane na internet mogu biti vrlo opasne

Hakeri mogu "oteti" igračku i pretvoriti ju u pravog malog špijuna.

Martina Čizmić | 23.07.2017. / 14:18 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Nove igračke sve češće imaju mogućnost povezivanja na internet. Bilo da se radi o skidanju novih igrica za tu igračku, ažuriranju softvera koji se koristi ili za komunikaciju i igru s drugim vlasnicima.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

No, američki FBI izdao je upozorenje kojim upozorava roditelje da takve, naizgled bezopasne igračke, zapravo mogu ugrožavati privatnost djeteta, ali i cijele obitelji.

Radi se o igračkama koje su opremljene mikrofonima, kamerama, GPS lokatorima, memorijom za pohranu podataka i senzorima za prepoznavanje glasa.

Hakeri mogu "oteti" igračku i pretvoriti ju u pravog malog špijuna koji će iz nevinog razgovora dvoje djece otkriti gdje djeca žive, idu u školu i čime se bave.

Kako bi zaštitili svoju djecu i njihovu privatnost, iz FBI-a savjetuju da se roditelji dobro informiraju o igračkama koje kupuju djeci i eventualnim sigurnosnim propustima u njihovim softverima.

Također, trebalo bi ograničiti spajanje igračaka na mreže za koje ste sigurni da su zaštićene od upada, ali i uključiti enkripciju prilikom slanja i primanja podataka.

Pažljivo proučiti svu papirologiju koja dolazi uz igračku. Što se točno događa s podacima koje igračka pohranjuje? Što se događa u slučaju bilo kakvih sigurnosnih propusta od strane tvrtke? Tko ima pristup podacima? Možete li koga u tvrtki kontaktirati ako imate dodana pitanja?

Djecu bi trebala biti pod roditeljskim nadzorom dok se igraju s igračkom i nipošto ih ne bi trebalo ostavljati uključenima kad nisu u upotrebi.

Ako je za njeno korištenje potrebno osmisliti korisničko ime i lozinku, ta lozinka treba bit dovoljno snažna kako ju hakeri ne bi mogli "pogoditi".

I na kraju, važno je razgovarati s djecom o potencijalnim opasnostima koje vrebaju na internetu, a onda i prilikom korištenja igračaka koje su povezane s internetom.

Vezane vijesti