Globalni savez za cjepiva osigurao 9 milijardi dolara, Hrvatska će davati milijun godišnje

Cilj GAVI-ja je osigurati cjepivo za 500 milijuna djece i najranjivijih do 2030.

Hina | 26.06.2025. / 08:17 komentari
Cjepivo, ilustracija (Foto: Getty Images)

 Globalni savez za cjepiva (GAVI) osigurao je devet milijardi američkih dolara za cijepljenje najsiromašnije djece u svijetu u idućih pet godina, rekao je u srijedu predsjednik odbora te organizacije Jose Manuel Barroso.

tri vijesti o kojima se priča Pandemija, ilustracija Mogu li te promjene nestati? Otkrili neočekivanu posljedicu pandemije: Čak i kod ljudi koji nikada nisu bili zaraženi MMS poruke, ilustracija Još jedan sigurnosni propust Počele su mu stizati poruke s nepoznatog broja, a onda je otkrio njihove stvarne pošiljatelje Xiaomi YU7 Na struju Potražnja za ovim automobilima je nevjerojatna, a uskoro napokon stižu i u Europu

Organizacija je objavila ukupni iznos po završetku donatorskog samita u Bruxellesu.

Iznos uključuje obećanja donatora kao što su Ujedinjeno Kraljevstvo i Zaklada Gates te novac koji je ostao nakon pandemije covida-19.

Ne uključuje donaciju SAD-a.

Američki ministar zdravstva Robert F. Kennedy Jr. rekao je ranije u srijedu da SAD više neće financirati GAVI i optužio ga da ignorira sigurnost kada su u pitanja cjepiva.

GAVI je na to odgovorio da mu je sigurnost prioritet.

I Hrvatska daje svoj doprinos

Hrvatska će Globalnom savezu za cjepiva (GAVI) donirati po milijun eura godišnje do 2030., rekao je u srijedu u Bruxellesu premijer Andrej Plenković.

Hrvatska ostaje predan partner javnog zdravlja, uz doprinos programu GAVI od milijun eura godišnje, rekao je Plenković, koji je u Bruxellesu sudjelovao na globalnom samitu “Zdravlje i prosperitet kroz imunizaciju".

Taj samit koji organiziraju Europska unija i Zaklada Gates, ima za cilj osigurati financiranje za GAVI u sljedećem petogodišnjem razdoblju.

Na samitu su se okupili svjetski čelnici, organizacije, proizvođači cjepiva, predstavnici civilnog društva i privatni sektor.

Cilj GAVI-ja je osigurati cjepivo za 500 milijuna djece i najranjivijih do 2030.

U svijetu u kojem su nam znanost i inovacije dale moć spriječiti bolesti opasne po život, naša je kolektivna odgovornost da nitko ne bude zapostavljen. Zajedničkim djelovanjem možemo osigurati da cjepiva budu dostupna svakome, rekao je Plenković.

Komentirajte clanke na portalima Nove TV i osvojite vrijedne nagrade

Vezane vijesti