Godina u kojoj su solarni paneli postali jeftiniji od fosilnih goriva

Tehnološki napredak omogućio je veću dostupnost i isplativost obnovljivih izvora energije

Tomislav Ćuto
Tomislav Ćuto | 27.12.2016. / 09:37 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

 Dok brojni znanstvenici vode žestoke i burne rasprave oko toga koliko je umjetna inteligencija potrebna ili opasna, mnogi su zaboravili da je jednako važna, ako ne i važnija tema za kompletno čovječanstvo - priča o energiji. Odnosno o izvorima energije, koji nam s jedne strane osiguravaju da tehnologija može funkcionirati, ali s druge strane već desetljećima donose i zagađenje koje je postalo sve veći problem s tendencijom da takav i ostane. Jedno od rješenja su svakako i takozvani obnovljivi izvori energije, no kad god se potegne priča o energiji iz sunca ili vjetra, kao protuargument i objašnjenje zašto takvi izvori nisu široko dostupni pojavi se prevelika cijena i visoka ulaganja s predugim rokom isplativosti. Ipak, čini se da se vremena polako, ali sigurno mijenjaju...

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha"

Naime, World Economic Forum (Svjetski ekonomski forum) objavio je vrlo detaljno izvješće  u kojem se navodi kako su, primjerice, solarni paneli u 30 svjetskih zemalja postali jednako isplativi ili isplativiji u odnosu na klasične izvore energije i fosilna goriva, kao što su ugljen, zemljani plin i slični... Ovdje se, naravno, podaci odnose na troškove proizvodnje i implementacije kod samih proizvođača, no već i sam ovaj podatak je i te kako vrijedan pažnje jer bi mogao označiti prekretnicu za sve nas. "Obnovljivi izvori energije dosežu svoj vrhunac, kada je u pitanju široka primjena", rekao je Michael Drexler, voditelj sektora za infrastrukturu i razvoj ulaganja unutar WEF-a. "Ne radi se samo o komecijalno održivoj opciji, nego uvjerljivoj, čvrsto, stabilnoj i isplativoj dugoročnoj investiciji".  

Vezane vijesti