Google u borbi protiv zagađenja: Prikazuje emisije sitnih čestica i štetnih plinova u gradovima

Alat Environmental Insights Explorer (EIE) nudi podatke u četiri kategorije: emisija zgrada, emisija prometa, općenita emisija i solarni potencijal.

Martina Čizmić | 10.10.2019. / 13:15 komentari
Google EIE za Kopenhagen (Foto: Screenshot/Google EIE)

Usluga koju je Google uveo u SAD-u kako bi gradovima pomogao da se lakše nose s emisijama štetnih plinova odsad je dostupna i u Europi, prenosi u četvrtak BBC.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Alat kombinira podatke o prometu i gradnji na Google Mapsu s javno poznatim podacima o emisijama stakleničkih plinova.

Google će uslugu najprije ponuditi Birminghamu, Manchesteru, Wolverhamptonu, Coventryju, Dublinu i Kopenhagenu.

S ovim novim podacima Kopenhagen će prvi put vidjeti razinu zagađenosti zraka, udio ultrafinih čestica na gradskim ulicama u samom središtu grada, ali i onima koje prilaze gradu, istaknuli su iz Kopenhagena.

Idućih tjedana uključit će još gradova i kontinenata, svi oni koji se prijave na online formularu.

Alat Environmental Insights Explorer (EIE) nudi podatke u četiri kategorije: emisija zgrada, emisija prometa, općenita emisija i solarni potencijal.

Služi kako bi gradovi lakše odlučili koje mjere poduzeti za smanjenje ispuštanja stakleničkih plinova, poput više biciklističkih staza ili solarnih panela na krovovima zgrada

U sličnom projektu Google Street View omogućuje automobilima da mjere onečišćenje zraka dok se voze gradovima kao što su London i Kopenhagen.

Vjerujemo da će ovo pomoći gradskim vlastima da bolje sagledaju sadašnju situaciju i analiziraju napredak u ispunjenju ciljeva zaštite okoliša, rekla je izvršna direktorica međunarodne organizacije gradonačelnici za klimu.

Sigurno bi i neki gradovi u Hrvatskoj mogli profitirati od takvih podataka. Pogotovo oni koji se već godinama bore s visokom razinom štetnih čestica u zraku. 

(Hina/M.Č.)

Vezane vijesti