Problem od kojeg pati gotovo 50 tisuća djece i mladih u Hrvatskoj: "Često im je teško o tome razgovarati s najbližima"

Sadržaj na edukativnoj platformi kreiran je uz pomoć stručnjaka iz Hrabrog telefona, a dostupan je i putem Instagram i TikTok profila.

Martina Čizmić | 29.10.2022. / 07:52 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Problemi povezani s mentalnim zdravljem u porastu su među djecom i mladima nakon razdoblja obilježenog pandemijom i potresima. Izvješće Stanje djece u svijetu za 2021. pokazuje kako u Hrvatskoj gotovo 12 posto djece i mladih od 10 do 19 godina, odnosno njih gotovo 50 000, ima probleme s mentalnim zdravljem.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Dodatno, istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije pokazuje kako skoro 80 posto mladih ne dobiva potrebnu pomoć, te se suočavaju s osuđivanjem i neprepoznavanjem problema s mentalnim zdravljem. Glavni razlozi su njihove vlastite nesigurnosti, nedostatak informacija i podcjenjivanje važnosti brige o mislima i osjećajima.

Slika nije dostupna Instagram na udaru novih tužbi zbog štetnog utjecaja na mentalno zdravlje maloljetnika

Na dnevnoj bazi na različite načine održavamo svoju tjelesnu higijenu, a navike koje smo stvorili još od malih nogu održavamo kako bismo brinuli o svom zdravlju. Što kad bismo od istih tih malih nogu krenuli usvajati i navike brige o svom mentalnom zdravlju poput redovitog vježbanja izražavanja osjećaja? Što bi bilo kad bismo svaki dan uz tjelesnu higijenu održavali i — mentalnu?

Mentalna higijena novi je projekt i platforma Wiener osiguranja fokusirana na učenje djece i mladih (kao i svake druge osobe) o važnosti stjecanja i održavanja brige o sebi te svom mentalnom zdravlju. Cilj projekta je pomoći što većem broju djece i mladih koji se susreću s problemima u području mentalnog zdravlja.

Sadržaj na edukativnoj platformi kreiran je uz pomoć stručnjaka iz Hrabrog telefona, a dostupan je i putem Instagram i TikTok profila, gdje se mogu pronaći savjeti kako izražavati osjećaje, kako prepoznati da im je potrebna podrška, kome se obratiti i kako ne samo primati, već i pružati pomoć drugima. 

Kako se djeca i mladi često identificiraju s vršnjacima ili utjecajnim pojedincima od kojih bolje primaju informacije, u kampanju su se uključili i hrvatski influenceri Ema Luketin, Adrian Lewa, Malajski Tapir, Rafthechild i Andrea Pacadi koji će mladima približiti ovu temu dijeljenjem svojih iskustava.

Slika nije dostupna Znanstvenici udružili snage s Googleom ne bi li otkrili kako pametni telefoni utječu na naše mentalno zdravlje

Djeca i mladi se svakodnevno nose s brojnim izazovima, od školovanja, odnosa s vršnjacima, nasilja u obitelji, nasilja na društvenim mrežama pa sve do nedavnih događaja poput pandemije i potresa u dijelovima Hrvatske. Često im je teško o svim tim mislima i osjećajima razgovarati s najbližima jer se boje osude ili da ih neće razumjeti. Anoniman razgovor sa stručnjacima Hrabrog telefona nudi podršku, razumijevanje ali i smjer u kojem dalje ići, navodi profesorica psihologije i predsjednica Hrabrog telefona, Hana Hrpka.

Vezane vijesti