Izraelci izumom koji stoji sedam kuna riješili zdravstveni i ekološki problem koronakrize

Zaštitne maske veoma su tražene posljednjih mjeseci, a izraelski izum mogao bi ih učiniti i jeftinima te jednostavnima za upotrebu.

Martina Čizmić | 25.05.2020. / 09:02 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Jedan od najtraženijih proizvoda posljednjih mjeseci (uz kvasac i toaletni papir) zaštitne su maske. Pogotovo one troslojne kirurške maske, čije su cijene otišle u nebo otkako je nastala pandemija koronavirusa.

tri vijesti o kojima se priča Vojnik cilja sačmaricom, ilustracija Najjednostavnije rješenje Ovo oružje je najbolja obrana za ukrajinske vojnike protiv nezaustavljivih ruskih dronova Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Pogled na pametni sat, ilustracija Wear OS Na pametne satove dolazi značajka koja bi vam mogla spasiti život

Oni koji su uspjeli nabaviti maske na vrijeme mogu se smatrati sretnima. Svi ostali snalazili su se kako znaju i umiju. Koriste maske napravljene od različitih tkanina koje su dugotrajnije od papirnatih, ali i zahtijevaju dezinfekciju nakon svakog nošenja.

S druge strane, papirnate maske trebale bi se zamijeniti čim se navlaže, što znači da tijekom dana možete potrošiti i nekoliko maski. A sve one završavaju u otpadu ili, u slučaju nekih neodgovornih ljudi, u okolišu.

Kako bi jednim udarcem ubili dvije muhe, grupa istraživača s izraelskog Technion Faculty of Material Science and Engineering osmislila je zaštitnu masku koju je moguće nositi više puta, a koja se sama dezinficira nakon nošenja.

Točnije, maska ima dodatni sloj karbonskih vlakana koja su spojena na skriveni USB utor. Nakon korištenja maske dovoljno je spojiti masku na USB kabel s izvorom električne energije (primjerice na punjač za mobilni uređaj) i električna struja proći će kroz karbonska vlakna, zagrijati masku i ubiti sve viruse i bakterije koji se tamo zateknu.

Osim što to čini korištenje ove maske jednostavnim, smanjuje količinu otpada u okolišu, veoma je važna stavka i činjenica da cijeli "sustav" stoji manje od sedam kuna.

Autori maske prof. Yair Ein-Eli, prof. Debbie Lindell i prof. Oded Beja uspješno su testirali masku te tako dokazali da zaštitna oprema ne mora biti skupa. Kako su priopćili s fakulteta, već su ostvarili neke kontakte kao bi maska krenula u komercijalnu proizvodnju, no još nije poznato kad bi se ona mogla naći na tržištu.

Izvor: Materials Technion

 

 

Vezane vijesti

Još vijesti