Rusija je prvi put od invazije na Ukrajinu upotrijebila moćnu balističku raketu iz svojeg arsenala tih najubojitijih projektila. Riječ je o ruskom odgovoru na odobrenje SAD-a i zemalja Zapada Ukrajini da može koristiti rakete dugog dometa za napad na ruski teritorij.
Mnoštvo stranih medija špekulira o kojem je balističkom projektilu bila riječ i većina navodi da je u pitanju bila balistička raketa RS-26 Rubež. Isto navode i vojni blogeri na društvenim mrežama poput kanala Military Summary, koji je još sinoć objavio da su se pojavile informacije da su Rusi rasporedili upravo te balističke rakete te da će one vrlo vjerojatno nositi konvencionalne bojne glave, a ne nuklearne.
Što je RS-26 Rubež i koje su njegove karakteristike?
RS-26 Rubež ruska je interkontinentalna balistička raketa (ICBM) na čvrsto gorivo koja je trenutačno u razvoju i koja se lansira iz mobilnih cestovnih sustava. Iako je klasificiran kao ICBM prema Novom ugovoru START, RS-26 je testiran s težim teretima na dometima ispod 5500 kilometara, čime bi Rusija mogla biti u prekršaju Ugovora o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF) i zbog čega je na meti kritika sa Zapada.
RS-26 je ICBM na čvrsto gorivo. Procjenjuje se da je dug 12 metara i da ima promjer od 1,8 metara. Navodno se temelji na RS-24 Jars ICBM-u, ali su mu dimenzije također slične podmornički lansiranom balističkom projektilu (SLBM) Bulava-30. Težak je 36 tona i može nositi nuklearni teret od 800 kg. Trenutačno nije jasno nosi li RS-26 jednu ili više bojnih glava (MIRV). Rusija je testirala projektil s obje konfiguracije nosivosti još 2013. godine.
Razvoj
Razvoj RS-26 započeo je 2008. godine. Navodno se temelji na RS-24 Jars ICBM-u, iako je Rusija priznala da RS-26 ima manje stupnjeva i kraći domet u usporedbi s Jarsom.
Prvo probno lansiranje RS-26, koje je završilo neuspješno, dogodilo se 28. rujna 2011. godine na kozmodromu Plesetsk. Projektil je skrenuo s kursa i srušio se osam kilometara od mjesta lansiranja.
U svibnju 2012. godine drugi je test navodno bio uspješan. Projektil je prešao 5800 kilometara s jednom, laganom bojnom glavom. Kao rezultat tog testiranja leta, RS-26 je klasificiran kao ICBM prema Novom START sporazumu, koji nastoji ograničiti i smanjiti broj strateških oružja između SAD-a i Rusije.
Kršenje INF sporazuma?
Naknadno testiranje u listopadu 2012. godine, međutim, bilo je na 2000 kilometara s težim teretom s poligona Kapustin Jar do Sarij Šagana na jugu Kazahstana. Svi testovi leta od tada također su letjeli na srednje udaljenosti (između 1000 i 3000 kilometara). To je pokrenulo pitanja o usklađenosti Rusije s INF sporazumom, koji zabranjuje raspoređivanje projektila dometa između 500 i 5500 kilometara.
Pokazivanje tog projektila američkim inspektorima bilo je planirano za studeni 2015. godine, međutim otkazano je i pomaknuto za 2016. godinu. Od tada se samo ponovila odgoda do 2017. godine, a nakon toga je bilo malo aktivnosti koje bi ukazivale na napredovanje planova za službeno raspoređivanje tog projektila.
Ako se nagađanja medija i stručnjaka pokažu istinitima, onda se potonje itekako promijenilo.