Oprez! Kriminalci koriste epidemiju koronavirusa da vam pokušaju ukrasti ove važne podatke

Zlonamjerni e-mailovi ne samo da žrtvama neće pomoći da se zaštite od koronavirusa, već će im ukrasti osobne i financijske podatke.

Martina Čizmić | 16.02.2020. / 08:42 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Kibernetički kriminalci vole iskoristiti svaku moguću priliku u kojoj bi mogli zaraditi. Tako su, čim se epidemija koronavirusom počela širiti, i oni počeli širiti svoje zlonamjerne e-mailove.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

No, stručnjaci za računalnu sigurnost ističu kako bi takve kampanje mogle postati još intenzivnije s porastom broja oboljelih.

Tvrtka za računalnu sigurnosti, Proofpoint, otkrila je tako zlonamjerne e-mail poruke koje su koristile dio službene poruke Svjetske zdravstvene organizcije u kojoj se navode savjeti za borbu protiv koronavirusa.

 

 

Korištenjem teksta iz legitimnih poruka, kriminalci čine otkrivanje zlonamjernih poruka težim te lakše dolaze do osobnih i financijskih podataka žrtava.

Iz Proofpointa ističu da su čak primijetili i zlonamjerne e-mail poruke u kojima se navodi kako postoji svjetska urota kojom se skriva lijek za koronavirus.

U drugim prevarantskim porukama kibernetički kriminalci ciljali su one žrtve koje su zabrinute zbog širenja epidemije, ali u specifičnim industrijama poput građevinarstva, obrazovanja, energetike, zdravstva, proizvodnje, prodaje i transporta.

Slika nije dostupna Kinezi pomoću aplikacija izbjegavaju mjesta zaražena koronavirusom

Slika nije dostupna Oprez! Dobijete li "koronavirus e-mail", ne otvarajte ga! Malware će vam ukrasti osobne podatke

Facebook, ilustracija I Facebook kreće u borbu protiv koronavirusa: Brišu netočne infomacije i educiraju korisnike

Zasad je najveći broj napada zabilježen u Japanu i SAD-u, ali se šire na Australiju i Italiju.

Stoga iz Proofpointa upozoravaju kako bi korisnici trebali biti na oprezu posebice kad su u pitanju e-mailovi i internetske stranice vezane uz koronavirus.

Izvor: Proofpoint

Vezane vijesti