Kinezi pomoću aplikacija izbjegavaju mjesta zaražena koronavirusom

Pogled na kartu pruža psihološko olakšanje. Ne možete znati hoće li biti novih slučajeva, no možete izbjeći područje koje je već pogođeno.

Martina Čizmić | 04.02.2020. / 07:57 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Kineski građani koriste aplikacije kako bi izbjegli četvrti u kojima je prisutan koronavirus. Tvrtke QuantUrban i WeChat osmislile su platforme koje preuzimaju službene informacije o četvrtima s potvrđenim slučajevima koronavirusa, pa ih pretvaraju u karte pomoću kojih korisnici mogu izbjeći ta mjesta.

tri vijesti o kojima se priča Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Širenje stanica raka Radi se na novim lijekovima Otkriveno tajno oružje raka: Evo što tumorima daje energiju za širenje u tijelu

YiKuang, odnosno "situacija epidemije", platforma je WeChata, sveprisutne kineske aplikacije koja je je ujedno i društvena mreža i sredstvo plaćanja i pokriva područja južnih gradova Shenzena i Guangzua.

Karte QuantUrbana, koje se mogu otvoriti u internetskim pretraživačima, pokrivaju još devet gradova u toj provinciji.

Šenžen bi idućih dana mogao imati veću epidemiju, a podaci vlade slabo se objavljuju, rekla je April, menadžerica iz Šenžena koja je odbila dati svoje puno ime.

Pogled na kartu pruža psihološko olakšanje. Ne možete znati hoće li biti novih slučajeva, no možete izbjeći područje koje je već pogođeno, istaknula je.

Broj zaraženih u Shenzhenu u ponedjeljak je narastao na 245, čime je to tehnološko središte na jugu postalo najpogođeniji od glavnih kineskih gradova - Pekinga, Šangaja i Guangzhoua. U Šenženu radi velik broj migrantskih radnika iz središnjih provincija.

Obje platforme oslanjaju se na rad volontera koji svakodnevno ažuriraju informacije o zarazi. Yikuang je u početku područja epidemije označavao ikonicom lubanje i prekriženih kostiju, no to je promijenjeno nakon pritužbi korisnika.

(Hina)

Vezane vijesti