Koliko god arheolozi i egiptolozi istraživali povijest drevnog Egipta, još uvijek dolaze do otkrića koja mijenjaju sve što smo do sad mislili da znamo o povijesti i životu u starom Egiptu.
tri vijesti o kojima se priča


Tako je DNK test kostiju čovjeka koji je živio prije 4500 godina u dolini Nila otkrio kako podrijetlo vuče iz druge velike civilizacije tog vremena, Mezopotamije, koja je bila udaljena 1500 kilomeara.
Kosti čovjeka koji je umro prije 4500 do 4800 godina, a u trenutku smrti imao oko 60 godina i tijekom života je radio kao lončar, analizirane su u Liverpoolu, a pokazale su da su te dvije drevne civilizacije održavale nekakve odnose.
Ako dobijemo više DNK informacija i usporedimo ih s onim što znamo iz arheoloških, kulturnih i pisanih informacija koje imamo iz tog vremena, bit će to vrlo uzbudljivo, rekao je za BBC News profesor Pontus Skoglund s Instituta Francis Crick u Londonu.
Kako ističe, biološke metode omogućuju znanstvenicima uvid u život običnih ljudi, za razliku od arheoloških metoda koje češće proučavaju najbogatije i najmoćnije slojeve društva.
Naime, arheološki dokazi pokazuju da su Egipat i Mezopotamija možda bili u kontaktu i prije 10 tisuća godina, kad su zabilježeni počeci poljoprivrednog društva. Znanstvenici su do sad vjerovali kako je razvoj društva u Mezopotamiji mogao utjecati na slične događaje i u Egiptu (primjerice razvoj pisma, kulture, religije..), ali nije bilo nikakvih izravnih dokaza o kontaktu.
Ovaj DNK dokaz je da su te dvije civilizacije bile u kontaktu i razmijenjivale ideje, a budući uzorci mogli bi otkriti i kad je točno ostvaren prvi kontakt, smatraju znanstvenici.
Izvor: BBC News