Postanite fan na Facebooku ako već niste!
Činjenica je da nismo ni svjesni koliko toga servisi poput Googlea, Facebooka ili Twittera, spomenimo samo neke, znaju o nama!
Ako ste skeptični o vašim podacima, prvenstveno o svemu što ste pretraživali na društvenim mrežama, donosimo vam kratki vodič kako se riješiti svega što ste godinama skupljali ‘ispod tepiha’ — čitaj dali servisima na korištenje kako bi oni zarađivali ogromne količine novaca.
Osobno nemam problem s tim da moja povijest pretraživanja ostane na Google, Facebooku ili Twitteru, no ako vi smatrate da tome nije tamo mjesto, odnosno ne želite da oni zarađuju na temelju vaših podataka, evo kako se riješiti svega što ste skupljali godinama.
1. Obrišite povijest pretraživanja s Facebooka
Iako mnogi ljudi nisu znali, ovo je zapravo vrlo jednostavno napraviti. Prvi korak koji morate napraviti jest otvoriti vaš Activity Log (skroz desna strelica na izborniku, odmah pokraj ikone lokota). Nakon što otvorite Activity Log vidjet ćete sve vaše Facebook aktivnosti, kao što su lajkovi, komentari i pretraživanja. Sada na lijevoj strani imate izbornik, pa tako u trećem stupcu kliknite na “More” i potražite “Search”.
Kako obrisati povijest pretraživanja na Googleu, Facebooku i Twitteru?
Ovdje će vam se otvoriti popis svih pretraživanja koje možete ukloniti jedno po jedno ili jednostavno kliknuti na “Clear Searches” — kako je označeno na slici iznad.
2. Obrišite povijest pretraživanja na Googleu
Neki kažu kako Google zna više o vama nego vi sami, i to bi moglo biti točno s obzirom da ćete prije Googlati nego posjetiti doktora, prije ćete tražiti rješenje problema i tražiti na Googleu mišljenja prije nego što čujete što kaže vaš prijatelj/partner. No kako bi se riješili svih podataka koje ste tražili trebate posjetiti Web History stranicu i prijaviti se s vašim Google računom, ako već niste. S lijeve strane možete pronaći sve kategorije te filtrirati rezultate na temelju istih. Odaberite što želite obrisati i kliknite “Remove items”.
Kako obrisati povijest pretraživanja na Googleu, Facebooku i Twitteru?
Ako želite obrisati sve, kliknite na ikonu zupčanika u gornjem desnom uglu, te zatim Settings. Ovdje ćete u tekstu pronaći link za brisanje svih postova, te mogućnost da isključite pohranjivanje vaših rezultata pretraživanja.
3. Brisanje sa Twittera
Kao i ostale društvene mreže tako i Twitter prati što ste pretraživali i gdje ste se nalazili. Kako bi obrisali ovakve podatke kliknite na tražilicu na vašoj iOS ili Android aplikaciji i ispod ćete vidjeti rezultate pretraživanja. Kliknite na mali ‘x’ s desne strane i obrišite povijest. Kako biste obrisali lokacije trebate ući u Settings te kliknuti na Security and Privacy tab na web verziji. Ispod ćete pronaći “Tweet location”. Odznačite u kućici ovo ako želite da vam Twitter ne prati lokaciju, a ako želite obrisati svu povijest lokacija kliknite na gumb ispod toga.
Kako obrisati povijest pretraživanja na Googleu, Facebooku i Twitteru?
To bi bilo to, sada ste svježi za novi početak, barem na ove tri društvene mreže.