Kako tehnologija može pomoći mladim majkama s dojenjem

Činjenica da pitanja postavljaju uređaju, a ne stvarnoj osobi, uklonit će kod mladih majki onaj strah od osuđivanja ili podsmjehivanja jer nešto ne znaju.

Martina Čizmić | 04.03.2018. / 17:27 komentari
Dojenje (Foto: Thinkstock) (Foto: Thinkstock)

Velika većina žena, nakon rođenja djeteta, pokuša dojiti. Njih tri četvrtine pokuša dojiti dijete u njegovim prvim danima života. No, kako vrijeme odmiče, tako opada i broj majki koje doje.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Razlozi su različiti - od toga da majka ima poteškoća s proizvodnjom mlijeka do bolesti djeteta (ili majke) i uvođenja dohrane na bočicu.

No, velik broj majki ističe i kako bi im puno značila podrška - da imaju pitati koga za savjet odnosno da im netko pomogne kad se nađu u problemima.

Zato su u Velikoj Britaniji osmislili Breastfeeding Friend (Prijatelja za dojenje), platformu koja mladim majkama omogućuje da iskoriste prednosti tehnologije i dobiju pravovremenu pomoć oko dojenja.

Tako majke (ali i očevi), mogu postaviti pitanje vezano uz dojenje putem Facebook Messengera, ali i putem Amazonovog virtualnog asistenta Alexe.

Majke tako mogu Alexu pitati što god ih zanima vezano uz dojenje, a odgovori će biti prilagođeni trenutnoj dobi djeteta. S obzirom na to da se Alexi pitanja postavljaju glasovno, to znači da ih majke mogu postaviti i kad su im ruke pune.

Činjenica da pitanja postavljaju uređaju, a ne stvarnoj osobi, uklonit će onaj strah od osuđivanja ili podsmjehivanja jer nešto ne znaju.

Istraživanje koje je provedeno u Velikoj Britaniji pokazalo je kako su žene sklonije imati pozitivno iskustvo dojenja, dulje spremne pokušavati dojiti svoje dijete i općenito dulje dojiti, ako imaju nekoga (ili nešto) kome se mogu obratiti u slučaju nedoumice ili pitanja.

Želite li isprobati kako izgleda kad savjete o dojenju daje Alexa ili chatbot, svratite do Start4life stranice i slijedite upute.

Tko zna, možda u budućnosti sličnu uslugu dobijemo i u Hrvatskoj.

Vezane vijesti