Kibernetički kriminalci sve češće koriste umjetnu inteligenciju za napade

Kibernetički kriminalci su oduvijek bili pioniri u prihvaćanju posljednje tehnologije. U ovom slučaju - umjetne inteligencije.

Martina Čizmić | 23.11.2020. / 11:27 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Kibernetički kriminalci već dugo zadaju glavobolje i stručnjacima za internetsku sigurnost i građanima. No, kako se posao i život sve više sele u digitalnu, odnosno virtualnu sferu, tako su i kriminalci sve aktivniji.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha"

Dobro je poznato svima da je prva linija obrane od kibernetičkog kriminala dobra antivirusni program, koji je redovito ažuriran. Dodamo li tome i vatrozid (firewall), možemo reći da smo prilično dobro zaštićeni od potencijalnih napada.

No, istraživanje koje su proveli Europol, Insititu za međunarodni kriminal i pravdu Ujedinjenih naroda (UNICRI) te tvrtka Trend Micro, pokazalo je kako kriminalci za svoje pohode sve češće koriste prednosti umjetne inteligencije.

Umjetna inteligencija obećaje svijetu veću učinkovitost, automatizaciju i autonomiju. U trenutku kad se pojavljuju sve češća pitanja o potencijalnoj zlouporabi umjetne inteligencije, moramo otvoreno govoriti o prijetnjama, ali i prednostima korištenja umjetne inteligencije, istaknuo je Edvardas Šileris, šef Europolovog centra za kibernetički kriminal.

U istraživanju se navodi kako deepfake video više nije jedini način na koji kibernetički kriminalci koriste umjetnu inteligenciju za napade. U posljednje vrijeme proširili su svoje djelovanje i na dezinformacijske kampanje, iznuđivanje novca, ali i ciljano napadanje podataka koje drugi sustavi umjetne inteligencije koriste za učenje i rad.

Među ostalim, istraživanje je otkrilo kako kibernetički kriminalci umjetnu inteligenciju koriste kako bi stvorili uvjerljivije napade temeljene na socijalnom inženjeringu koje mogu provoditi na mnogo žrtava istovremeno. Također, koriste ju i za širenje dokumenata s malwareom kako bi napad bio što učinkovitiji. Ne treba zaboraviti ni na korištenje umjetne inteligencije u zaobilaženju prepoznavanja glasa ili slike, za inteligentne ransomware napade, ali i pronalazak slabih točki u sustavima.

Sve je jasnije kako je umjetna inteligencija tehnologija koja će biti temelj za budućnost. No, baš kao što su prednosti koje ona donosi društvu stvarne, tako su stvarne i prijetnje, istaknuo je Irakli Beridze iz UNICRI-a.

Ono što posebno zabrinjava je što kibernetički kriminalci razvijaju sustave temeljene na umjetnoj inteligenciji kojima povećavaju učinkovitost zlonamjernih programa, zaobilaze antivirusne sustave i sustave za prepoznavanje lica.

Kibernetički kriminalci su oduvijek bili pioniri u prihvaćanju posljednje tehnologije. Kao što smo istaknuli u ovom istraživanju, umjetna se inteligencija već koristi za pogađanje lozinki, razbijanje CAPTCHA i kloniranje glasova, ali i brojne druge načine napada, upozorio je Martin Roesler iz Trend Microa.

Zbog svega toga, u istraživanju ističu koje bi poteze trebalo poduzeti kako bi se umjetna inteligencija koristila za dobro, a ne samo za kriminalne pothvate.

Prije svega, umjetnu bi inteligenciju trebalo prilagoditi kako bi ona postala alat koji će se moći koristiti u industriji kibernetičke sigurnosti i za borbu protiv kibernetičkih kriminalaca; nastaviti istraživanje i razvoj obrambene tehnologije; promovirati i razvijati sigurne oblike umjetne inteligencije; potaknuti na zajedničku suradnju privatnog i javnog sektora kako bi se stvorile multidisciplinarne stručne grupe koje će raditi na daljnjem razvoju umjetne inteligencije i njenih alata.

Vezane vijesti