Rat između Rusije i Ukrajine koji traje već više od 3 godine pokazao je veliku, možda i presudnu važnost jedne vrste naoružanja - bespilotnih letjelica. Dronovi imaju veliki doseg pa mogu napasti ciljeve duboko u neprijateljskom teritoriju, puno su jeftiniji od zrakoplova, a u slučaju rušenja, kako nema pilota, nema niti ljudskih žrtava. S obzirom na to da su se pokazali od tako velike važnosti, svima je jasno kako se i vojske ostalih država, pogotovo u ovo vrijeme napetosti i ponovnog zveckanja oružjem, razmišljaju o proizvodnji, odnosno kupovini što veće količine dronova za potencijalne sukobe.
Da su dronovi budućnost ratovanja smatra i prvi čovjek Sjeverne Koreje Kim Jong Un. On je prilikom praćenja testiranja novih bespilotnih letjelica komentirao svoje viđenje modernizacije vojske. Prema njemu, glavni prioriteti takve modernizacije uključuju “bespilotnu kontrolu”, odnosno dronove i umjetnu inteligenciju.
To je, dakle, smjer u kojem će se kretati vojska Sjeverne Koreje, a nije teško pretpostaviti kako slično razmišljaju i vodeći ljudi vojski diljem svijeta. Naoružanje postaje tehnološki sve naprednije, u njemu se sve više koristi umjetna inteligencija te daljinsko, odnosno bespilotno navođenje.
Kako prenose državni mediji, Kim Jong Un ovaj je tjedan popratio lansiranje novih dronova za izviđanje sposobnih za prepoznavanje različitih taktičkih meta, kao i neprijateljskih aktivnosti na kopnu i na moru. Također, posjetio je i prvi zrakoplov za rano upozorenje koji je u službi Sjeverne Koreje, a koji bi značajno trebao popraviti obranu ove zemlje. Navodno je riječ o ruskom teretnom zrakoplovu Il-76 koji je prenamijenjen za nadzor, dodavanjem posebne tehnologije i radara, u čemu su im vjerojatno pomogli Rusi, prenose razmišljanja vojnih stručnjaka na Reutersu.
Dok Jong Un šalje svoje vojnike na ruska i ukrajinska bojišta, prema informacijama koje su objavili iz Južne Koreje, Rusija je Sjevernu Koreju opskrbila s protuzračnim raketama i drugom opremom za protuzračnu obranu. Također, čini se kako su zauzvrat dobili pomoć u drugim oblicima vojne tehnologije, uključujući, dakle, i tehnologiju za prenamjenu teretnog u zrakoplov za rana upozorenja.