Kina želi biti brža: Planira donijeti uzorke tla s Marsa prije NASA-e

Kineske ambicije za Mars jačaju s revolucionarnim atmosferskim modelom koji bi trebao osigurati uspjeh buduće misije Tianwen-3 na Crveni planet.

Branimir Vorša | 13.11.2023. / 10:32 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Kina znatno napreduje u svom svemirskom programu i postaje konkurent NASA-i, a sve kako bi postala supersila u istraživanju svemira. Među ambicioznim su planovima Kine proširenje svemirske postaje Tiangong, stvaranje Međunarodne lunarne istraživačke postaje (ILRS) i misije s posadom na Mars u sljedećem desetljeću.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Kao dio priprema za ljudske misije na Mars, Kina je spremna vratiti uzorke Marsova tla i stijena na Zemlju misijom nazvanom Tianwen-3. Ta misija, treća u programu Tianwen Kineske nacionalne svemirske uprave (CNSA), uključuje dva lansiranja 2028. godine, a očekuje se da bi uzorci mogli stići na Zemlju u srpnju 2031. godine.

Kineska raketa Hyperbola-2Y Pazi se Musk, Kinezi dolaze: Uspješno testirali raketu za višekratnu upotrebu

GoMars - alat koji bi Kinezima mogao donijeti prevagu

U nedavnoj studiji objavljenoj u Kineskom znanstvenom biltenu znanstvenici s Instituta za atmosfersku fiziku Kineske akademije znanosti (IAP-CAS), Državnog ključnog laboratorija za numeričku simulaciju atmosferske znanosti i geohidrodinamike (LASG) i Škole Zemlje i Planetarne znanosti na Sveučilištu Kineske akademije znanosti (SEPS-UCAS) najavili su razvoj novog numeričkog modela pod nazivom Globalni otvoreni planetarni atmosferski model za Mars (GoPlanet-Mars ili GoMars). Taj model simulira atmosfersko okruženje Marsa i pruža ključnu podršku istraživanju za nadolazeću misiju Tianwen-3.

Znanstvenici predvođeni Wang Binom, višim znanstvenikom specijaliziranim za klimatsko modeliranje, naglasili su važnost točnih marsovskih vremenskih prognoza, zbog sve većeg broja misija i svemirskih agencija koje istražuju Crveni planet. Model GoMars dizajniran je da replicira tri kritična ciklusa atmosfere Marsa: prašinu, vodu i ugljikov dioksid.

Kineske rajčice iz svemira Kakav okus ima svemirska zelena salata, mladi luk ili rajčica? Kineski astronauti testirali mogućnost vrtlarenja u orbiti

Koristeći podatke iz baze Open access to Mars Assimilated Remote Soundings (OpenMARS), promatranja s kineskog rovera Zhurong (dio misije Tianwen-1) i NASA-inih lendera Viking 1 i 2, znanstvenici su otkrili da model GoMars uspješno reproducira ključne karakteristike površinskog tlaka Marsa i pokazuje dobre performanse simulacije za površinsku temperaturu, zonski vjetar, polarni led i prašinu.

Razumijevanje atmosferskih prilika na Marsu ključno za izbjegavanje problema s misijama

Wang je istaknuo važnost detaljnih informacija o atmosferskim uvjetima na Marsu za misiju Tianwen-3, koja uključuje slijetanje, uzorkovanje i povratak uzoraka na Zemlju. Razumijevanje atmosferskih uvjeta presudno je u sprječavanju problema uzrokovanih pješčanim olujama, poput onih koji su doveli do gubitka misija kao što su Opportunity, Insight i Zhurong.

Model GoMars, osim podrške misiji Tianwen-3, ima širu primjenu u simulacijama virtualne stvarnosti za planiranje misija na udaljene planete.

GoMars može simulirati temperature u zoni slijetanja, a znanstvenici mogu koristiti te podatke za dizajn materijala koji su prikladni za izgradnju Marsovih rovera koji će se nositi s ekstremnom hladnoćom, kaže Wang.

Slika nije dostupna Opasno za petama SAD-u: Kina planira poslati svoje astronaute na Mjesec do 2030. godine

Nova svemirska utrka

Uz nacije poput Kine te agencija NASA-e i ESA-e koje su aktivno uključene u istraživanje Marsa, potreba za točnim klimatskim modeliranjem postaje sve vitalnija. Prašina i vremenski uvjeti mogu znatno utjecati na različite faze svemirskih misija, od ulaska u atmosferu Marsa, spuštanja i slijetanja do operacija na površini.

Kako se globalna utrka za istraživanjem svemira proteže izvan Mjeseca, dosezanje Marsa postalo je ključni cilj velikih svemirskih agencija. Uz kineske planove, NASA i ESA pripremaju se za misiju Mars Sample Return (MSR), za koju se očekuje da će biti lansirana ne prije 2033. godine, označavajući novo poglavlje u svemirskoj utrci. Čini se da Kina planira preuzeti vodstvo u toj utrci.

Izvor: Universe Today

Vezane vijesti